Trwa ładowanie...
d7wso5m
IAR

Akcja ratunkowa w Antarktyce. Statek z 74 osobami uwięziony

Trzy lodołamacze płyną do uwięzionego w lodach Antarktyki rosyjskiego statku z 74 osobami na pokładzie. To m.in. członkowie ekspedycji naukowej. Akcję ratunkową koordynują Australijczycy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja ratunkowa w Antarktyce. Statek z 74 osobami uwięziony
(AFP, Fot: ANTARCTIC OCEAN ALLIANCE)
d7wso5m

Załoga statku "Akademik Szokalski" wysłała sygnał alarmowy z prośbą o pomoc. Jednostka utknęła w lodach w odległości około 100 mil morskich na wschód od francuskiej bazy

Dumont D'Urville, zaskoczona przez silny wiatr. .W jej kierunku płyną trzy lodołamacze oraz chiński statek. Pierwszy z nich ma dotrzeć do uwięzionych naukowców jutro późnym wieczorem. Akcja nie jest łatwa: w rejonie tym wciąż wieje silny wiatr.

Na rosyjskim statku "Akademik Szokalski" są naukowcy oraz turyści, którzy płynęli szlakiem historycznej wyprawy australijskiego geologa i odkrywcy Sir Douglasa Mawsona do Antarktyki z początków ubiegłego wieku.

Nie wiadomo czy jednostka, która jest unieruchomiona w odległości około 3 kilometrów od otwartego oceanu, będzie zdolna do kontynuowania rejsu czy zawróci do Nowej Zelandii, dokąd miała zawinąć 6 stycznia. Załoga twierdzi, że statek nie jest uszkodzony i czeka na uwolnienie z lodów.

d7wso5m

Podziel się opinią

Share
d7wso5m
d7wso5m
Więcej tematów