Akcja Obywatelska w obronie prezydenta Poznania
Kilkadziesiąt osób podpisało się na stronie internetowej Akcji Obywatelskiej "Brońmy Ryszarda Grobelnego!" pod słowami poparcia dla prezydenta Poznania. Według inicjatorów akcji, sprzedając grunt firmie Fortis kierował się on troską o dobro miasta.
06.03.2008 | aktual.: 07.03.2008 00:00
W środę sąd skazał na rok i 4 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata prezydenta miasta Ryszarda Grobelnego w procesie dotyczącym sprzedaży miejskiego gruntu firmie Grażyny Kulczyk poniżej jego wartości. W tym samym procesie wyroki skazujące usłyszało również czworo innych urzędników.
Jak napisała w stanowisku przekazanym PAP Joanna Grabarczyk, współinicjatorka akcji, decyzje, dzięki którym powstał Stary Browar, były zgodne z interesem miasta.
"Uważamy, że nie ma przekonywających dowodów na to, że Ryszard Grobelny celowo działał na niekorzyść Poznania. Uważamy, że oskarżono go niesłusznie. Nie chcemy, by urzędnik - także ten najważniejszy w mieście - bał się podejmować śmiałe i wizjonerskie decyzje. Będzie to oznaczało paraliż inwestycyjny miasta" - stwierdzają autorzy apelu.
"Smutne jest, że jedna decyzja sądu może przekreślić wszystkie dokonania człowieka, który poświęcił Poznaniowi całe swoje życie. Teraz, tak zwyczajnie po ludzku, się z nim solidaryzujemy" - dodają.
Na stronie internetowej bronmygrobelnego.pl inicjatorzy akcji umieścili stanowiska byłych prezydentów Poznania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka i Andrzeja Wituskiego krytykujących środowy wyrok. Pod słowami solidarności ze skazanym prezydentem podpisało się do tej pory ponad 40 osób.
W czwartek wspólne stanowisko wyrażające solidarność z Grobelnym i krytykujące decyzję sądu przyjęły także największe poznańskie organizacje gospodarcze.
Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał w środę Grobelnego i czworo urzędników na kary od roku i czterech miesięcy od półtora roku więzienia w zawieszeniu, kary grzywny i zakaz zajmowania stanowisk związanych z zarządzaniem majątkiem komunalnym.
Chodzi o sprzedaż w 2003 roku gruntu spółce Fortis, należącej do Grażyny Kulczyk. Na działce powstało później Centrum Handlowe Stary Browar.
Według aktu oskarżenia, urzędnicy nie dopełnili obowiązków sprzedając grunt jako park, a nie jako działkę pod inwestycje.
Działka została sprzedana za 6 mln zł, podczas gdy jej wartość przekraczała, według prokuratury, 13 mln zł.
Jeżeli wyrok uprawomocni się, Grobelny straci mandat do sprawowania urzędu, miastem zarządzał będzie komisarz, a w Poznaniu odbędą się nowe wybory prezydenta miasta. Obrona prezydenta w środę zapowiedziała złożenie apelacji.