Polska"Akceptacja papieża dla przyjęcia Turcji do UE ma doniosłe znaczenie"

"Akceptacja papieża dla przyjęcia Turcji do UE ma doniosłe znaczenie"

Profesor Selim Chazbijewicz jest zdania, że wyrażona przez papieża akceptacja przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej jest niewątpliwie faktem politycznym o doniosłym znaczeniu, zwłaszcza dla Turków i można to przełożyć na reakcje muzułmanów tureckich w stosunku do Europy.

Obraz

Współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów profesor Chazbijewicz powiedział, że decyzja premiera Turcji, by jednak spotkać się z papieżem pokazuje, że docenił on rangę tej wizyty. Premier jest z partii religijnej, który może wcześniej się obawiał reakcji własnego elektoratu, bo za rok są w Turcji wybory, ale bardzo dobrze się stało, że przełamał swoje polityczne obawy - mówi Selim Chazbijewicz.

Profesor Chazbijewicz zwrócił też uwagę, że dialog międzyreligijny ma różne wymiary. Oprócz wymiaru religijnego i duchowego ma również wymiar polityczny i społeczny. Dodał, że - z tego punktu widzenia - spotkanie Benedykta XVI z wielkim muftim Stambułu jest ważne, ale faktycznie jest to urzędnik państwowy: odpowiednik ministra do spraw religii. To jest gest symboliczny, mający na celu pokazanie gotowości zarówno Benedykta XVI jak i drugiej strony do podjęcia dialogu, który już istnieje, ponieważ funkcjonuje on od Soboru Watykańskiego II. Jego głównym architektem był papież Jan Paweł II, a Benedykt XVI kontynuuje jego kroki - powiedział Selim Chazbijewicz.

Profesor Chazbijewicz zauważył także, że zawsze znajdą się po obu stronach ludzie takiemu dialogowi niechętni. Jak zauważył - po stronie muzułmańskiej jest to bardziej widocznie, poprzez działania różnych fanatycznych grup, ale dialogu cofnąć nie można: będzie on niewątpliwie kontynuowany i będzie się coraz bardziej rozszerzał. Będzie przechodził w fazę nie tylko dialogu elit, jak dotąd bywało, ale - mam nadzieję - będzie również przechodził w fazę dialogu pokojowej koegzystencji wyznawców obu religii - mówi Selim Chazbijewicz.

Zdaniem profesora Chazbijewicza, Turcja nie jest jedynym krajem muzulmańskim, który papież może odwiedzić. Drugim takim krajem jest Arabia Saudyjska: myślę, że władze saudyjskie nie miałyby nic przeciwko temu - uważa profesor Chazbijewicz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)