Ajatollah Chamenei: islam zabrania użycia broni nuklearnej
Użycie broni nuklearnej jest "zakazane przez islam" - powiedział w sobotę przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w przesłaniu na międzynarodową konferencję na temat rozbrojenia nuklearnego, która rozpoczęła się tego dnia w Teheranie.
Spotkanie w Teheranie jest odpowiedzią na szczyt nuklearny, zorganizowany na początku tygodnia przez prezydenta USA Baracka Obamę w Waszyngtonie.
Chamenei jednocześnie potępił "kłamstwa" USA, "jedynego przestępcy atomowego na świecie", który oskarża Iran o dążenie do pozyskania broni nuklearnej.
W spotkaniu pod hasłem "Energia atomowa dla wszystkich, broń atomowa dla nikogo" mają według oficjalnych informacji uczestniczyć szefowie dyplomacji 10 państw, jak również eksperci z 60 państw. Według agencji Fars, wśród gości zagranicznych są również przedstawiciele mocarstw atomowych reprezentowanych w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zdaniem obserwatorów, konferencja jest nową próbą irańskiego kierownictwa zaprezentowania swojego kontrowersyjnego programu atomowego jako programu wyłącznie pokojowego i przeznaczonego do celów cywilnych.
Otwierając obrady prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad zaproponował utworzenie "niezależnego organu międzynarodowego" mającego na celu "nadzorowanie rozbrojenia nuklearnego i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu (broni jądrowej)" oraz zawieszenie członkostwa USA w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
Niezależny organ międzynarodowy miałby działać z upoważnienia Zgromadzenia Ogólnego NZ.
Zdaniem Ahmadineżada, zmiana układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (ang. NPT) "powinna zostać przeprowadzona przez kraje niezależne, nie posiadające broni nuklearnej". "Obecność krajów posiadających broń nuklearną, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, przeszkadza w opracowaniu bezstronnego układu" - powiedział prezydent Iranu.
Jak podkreślił, prawo weta pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ jest "niedemokratyczne, niesprawiedliwe i nieludzkie" i "powinno zostać anulowane, albo, jeśli niektórzy nalegają, by je zachować, powinno zostać rozciągnięte na kraje Ameryki Łacińskiej, Azji, Afryki i Europy w celu zmniejszenia jego negatywnych skutków".