Agra: Indie i Pakistan deklarują normalizację
Pervez Musharraf i Atal Behari Vajpayee (AFP)
W poniedziałek zakończył się trzydniowy szczyt indyjsko-pakistański na temat poprawy stosunków między obu krajami. Premier Indii Atal Behari Vajpayee i prezydent Pakistanu Pervez Musharraf przez 3 dni spotykali się w Agrze w Indiach. Było to pierwsze od ponad 2 lat spotkanie indyjskich i pakistańskich polityków na tak wysokim szczeblu.
Prezydent Pakistanu zaproponował przed poniedziałkowym spotkaniem z premierem Indii 3-etapową normalizację stosunków pomiędzy zwaśnionymi krajami. Jak oświadczyła minister informacji Indii Sushma Svaraj, obrady szczytu dotyczyły przede wszystkim przygranicznego terroryzmu, redukcji zagrożenia nuklearnego, jeńców wojennych oraz stosunków handlowych.
Ministrom spraw zagranicznych Indii i Pakistanu, po ośmiu godzinach intensywnych rozmów, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie treści deklaracji z powodu rozbieżności w kwestii Kaszmiru. Prezydent Pervez Musharraf zdecydował się wrócić do Pakistanu. Wraca bez deklaracji - potwierdził Anwar Mahmood.
Pervez Musharraf obiecał podczas szczytu, że osobiście zbada zarzuty, dotyczące przetrzymywania przez Islamabad 54 indyjskich jeńców wojennych. Niektórzy z nich mają przebywać w więzieniach już 30 lat. Jak utrzymują Indie zostali oni wzięci do niewoli podczas wojny w 1971 r.
Rozwiązanie konfliktu o Kaszmir, który 2-krotnie był już powodem wojny indyjsko-pakistańskiej (w 1947 i w 1965 r.), ma być głównym punktem przyszłych rozmów. Następne spotkanie przywódców obu państw odbędzie się w Pakistanie.
Przeciwni rozmowom indyjsko-pakistańskim są muzułmańscy separatyści. W trakcie szczytu kilkakrotnie zaatakowali oni siły indyjskie. Według władz w Delhi, podczas starć w ostatnich godzinach w Kaszmirze zginęły 24 osoby. Do kolejnych starć doszło tuż po zakończonym szczycie. W ciągu 3 ostatnich dni w Kaszmirze zginęło już 60 osób.
Kaszmir jest głównym punktem niezgody między obu krajami od ponad 50 lat. Według oficjalnych danych w wojnie w Kaszmirze tylko w ostatnim dziesięcioleciu zginęło ponad 30 tysięcy ludzi. Władze w Delhi uważają Kaszmir za integralną część Indii, natomiast Pakistan nalega, aby o przyszłości stanu zadecydowali jego mieszkańcy w zorganizowanym pod egidą ONZ plebiscycie. Kaszmir jest jedynym stanem Indii zamieszkanym w większości przez muzułmanów. (miz,mon)