Trwa ładowanie...
dyvspaw
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Agencja AP: Donald Trump ma wystarczającą liczbę delegatów, by uzyskać nominację GOP

• Kontrowersyjny miliarder ma wystarczającą liczbę delegatów na konwencję Partii Republikańskiej (GOP), by uzyskać jej nominację
• Zapewnia ona start w listopadowych wyborach prezydenckich w USA
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Trump
Donald Trump (PAP/EPA, Fot: Justin Lane)
dyvspaw

Ze źródeł Associated Press wynika, że Donalda Trumpa - jedynego obecnie pretendenta GOP do udziału w wyborach - poprze na konwencji w Cleveland w stanie Ohio mała grupa tzw. niezwiązanych delegatów; dzięki tym głosom kandydat już na pewno zdobędzie partyjną nominację.

Niezwiązani delegaci Republikanów (unbound delegates lub unpledged delegates) mają prawo głosować podczas konwencji według własnego uznania, a nie według wyników prawyborów w poszczególnych stanach. Podobną możliwość w Partii Demokratycznej mają tzw. superdelegaci.

Z poparciem niezwiązanych delegatów Trump ma już zagwarantowane 1238 głosów, czyli o jeden więcej niż wymagana do zdobycia nominacji liczba - twierdzi agencja AP. Podobne wyliczenia przedstawia na swej stronie internetowej "New York Times": Trump po dotychczasowych prawyborach ma już poparcie 1150 delegatów i może liczyć na poparcie 88 delegatów niezwiązanych.

dyvspaw

Associated Press ocenia, że dzięki tym wynikom miliarder z łatwością uniknie scenariusza tzw. contested convention (lub brokered convention), czyli zablokowania swej nominacji na lipcowej konwencji GOP.

Ten niezwykle rzadki scenariusz możliwy byłby tylko pod warunkiem, że żadnemu kandydatowi nie udałoby się do końca prawyborów zagwarantować sobie większości delegatów. Wówczas tylko w pierwszym głosowaniu na konwencji delegaci zobowiązani byliby głosować lojalnie wobec kandydata, którego reprezentują, bo wygrał w ich okręgu. Jeśli Trump nie dostałby w nim ponad 50 proc. głosów, potrzebne byłoby drugie, a może i trzecie głosowanie, przy czym delegaci mieliby już pełną swobodę w kwestii tego, jak głosować.

dyvspaw

Podziel się opinią

Share

dyvspaw

dyvspaw
Więcej tematów