Trwa ładowanie...
d38io6j

Agata Kornhauser-Duda. Jaka pensja dla pierwszej damy?

Agata Kornhauser-Duda jako pierwsza dama ma dostawać pensję - tak zagłosowali parlamentarzyści. Ile będzie wynosić pensja pierwszej damy?
Share
Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damy
Agata Kornhauser-Duda. Pensja dla pierwszej damyŹródło: PAP, Tomasz Gzell
d38io6j

Agata Kornhauser-Duda z pensją. Ile dostanie wynagrodzenia?

Agata Kornhauser-Duda od 2015 roku jest pierwszą damą. Dotychczas nie dostawała za to wynagrodzenia i to pomimo tego, że zrezygnowała z pełnienia swoich zawodowych obowiązków. To jednak może się już wkrótce zmienić. Posłowie zagłosowali za projektem zmian w wynagrodzeniach najważniejszych osób w państwie. W ustawie jest mowa o pensji dla pierwszej damy.

Ile pieniędzy mogłaby dostać Agata Kornhauser-Duda? Jak informuje portal money.pl, pensja pierwszej damy miałaby wynosić 17 897 zł brutto. Do tej pory polskie przepisy nie mówiły nic o wynagrodzeniu pierwszej damy. Państwo nawet nie opłacało jej ubezpieczeń zdrowotnych. Według nowego projektu, małżonka prezydenta ma dostawać wynagrodzenie odpowiadające 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego.

d38io6j

Agata Kornhauser-Duda z jedną z najwyższych pensji

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana przez senat i podpisze ją prezydent, to pensja Agaty Kornhauser-Dudy będzie jedną z najwyższych na świecie. Jest sporo krajów, gdzie pierwsza dama nie pobiera wynagrodzenia. Tak jest w przypadku pierwszych dam Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Czech czy Chorwacji wykonują swoją funkcję społecznie. Portal money.pl zwraca uwagę na to, że wynagrodzenia dla pierwszych dam zdarzają się za to w biedniejszych krajach, na przykład w Kenii żony prezydentów zarabiały ok. 8 tys. dolarów miesięcznie.

Podwyżki pensji polityków. Kto i ile będzie zarabiał?

Projekt ustawy o podwyżkach dla polityków wzbudził wiele kontrowersji. Kto i ile będzie zarabiał według nowych przepisów?

d38io6j

Wykaz zarobków po zmianach:

  • prezydent: 25 981 zł brutto,
  • pierwsza dama 17 897 zł brutto,
  • marszałkowie Sejmu i Senatu: 21 984 zł brutto,
  • wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: 17 987 zł brutto,
  • premier: 21 984 zł brutto,
  • ministrowie: 17 987 zł brutto,
  • wiceministrowie: 16 988 zł brutto,
  • wojewodowie: 14 989 zł brutto,
  • wicewojewodowie: 12 990 zł brutto,
  • posłowie 12 600 zł brutto.

Tęczowa flaga w szkole? Ostra reakcja ministra edukacji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38io6j

Podziel się opinią

Share
d38io6j
d38io6j
Więcej tematów