Afgańscy partyzanci - nie tylko talibowie
Talibowie to tylko jedna, choć najpotężniejsza z afgańskich armii partyzanckich. W rzeczywistości jest ich wiele, a jednoczy je tylko wrogość do zachodnich wojsk, które uważają za obcych okupantów.
Talibowie rządzili w Afganistanie w latach 1996-2001. Fanatyczni muzułmanie, uznali, że jedynym sposobem przerwania trwającej od 1992 r. wojny domowej i zjednoczenia zwaśnionych afgańskich plemion i ludów będzie narzucenie im surowych praw islamu. Obaleni przez amerykańską inwazję w 2001 r., na wygnaniu w Pakistanie przerodzili się w partyzanckie wojsko.
Polityczni przywódcy talibów ukrywają się w Kwecie, stolicy pakistańskiej prowincji Beludżystan, położonej przy granicy z Afganistanem. Tam urzęduje polityczne kierownictwo, Rada Najwyższa, której przewodniczy emir mułła Omar. Rada Najwyższa mianuje partyzanckich gubernatorów prowincji i komendantów partyzanckich oddziałów.
Partyzanckie wojska mułły Omara działają przede wszystkim na południu Afganistanu, z którego wywodzi się większość talibów. Do 2007 r. wojskowym dowódcą talibów był mułła Dadullah. Po jego śmierci partyzanckie wojsko przemieniło się w tradycyjną dla Pasztunów luźną konfederację poszczególnych oddziałów, podległych lokalnym komendantom, plemiennym wodzom, mułłom, którzy choć uznają zwierzchnictwo mułły Omara, samodzielnie zawierają sojusze i wybierają wojskowe cele.
W ciągu ostatnich dwóch lat wojska talibów zostały zdziesiątkowane przez Amerykanów, którzy do pacyfikacji południa Afganistanu posłali specjalnie sprowadzonych z USA ponad 30 tys. żołnierzy.Drugą po talibach najsilniejszą partyzancką armią jest wojsko Dżalaluddina Hakkaniego i jego synów. Ich twierdzą jest wschodni i południowo-wschodni Afganistan, zamieszkany przez plemiona wschodnich Pasztunów z konfederacji Ghilzajów. Połączone sojuszem z talibami i uznające zwierzchnictwo mułły Omara wojsko Hakkaniego związane jest z Al-Kaidą, a także Pakistanem, który widzi w Hakkanim gwaranta swoich interesów strategicznych w Afganistanie.
W latach 80. i do połowy lat 90. za pakistańskiego faworyta w Afganistanie uchodził Gulbuddin Hekmatjar, który dzięki wsparciu Islamabadu zbudował w latach 80. potężną, partyzancką armię i zamierzał na jej czele przejąć władzę w Kabulu. Chorobliwie ambitny i zdradziecki, nie zdoławszy przejąć rządów w Kabulu, w 1992 r. wywołał wojnę domową, którą w 1996 r. przerwali dopiero talibowie.
Rozgromiony przez talibów Hekmatjar przystał do nich po amerykańskiej inwazji w 2001 r. Choć odbudował partyzanckie wojsko, nigdy nie wróciło ono do dawnej potęgi. Partyzanci Hekmatjara są najsilniejsi na wschodzie kraju, w okolicach Kabulu oraz Kunduzie i Baghlanie na północy kraju. Talibowie odnoszą się do Hekmatjara z nieufnością, a dwa lata temu osłabili jego oddziały w Baghlanie i Kunduzie. Z partyzanckich przywódców Hekmatjar najchętniej układa się z rządem Hamida Karzaja. Jego polityczna partia Hezb-e Islami działa legalnie w Kabulu i uważana jest za najsilniejsze ugrupowanie w afgańskim parlamencie.
We wschodnich prowincjach Nangarhar, Paktia, Paktika i Chost działa też partyzancki oddział Anwar ul-Haka, syna Junusa Chalesa, jednego z przywódców afgańskiej partyzantki z lat 80. Junus Chales przystał do talibów w 2005 r., a po jego śmierci, rok później dowództwo na wojskiem przejął jego syn. Główną twierdzą partyzantów Anwar ul-Haka są górzyste okolice Tora Bora.
Na północy Afganistanu działają partyzanci z Muzułmańskiego Ruchu Uzbekistanu, założonego przez muzułmańskich dysydentów, politycznych przeciwników prezydenta Uzbekistanu Islama Karimowa. Rozgromieni w Uzbekistanie, uciekli przez granicę do Afganistanu, gdzie zamierzali stworzyć partyzantkę. Najpierw sprzymierzyli się z rodakami, afgańskimi Uzbekami, i walczyli przeciwko talibom. Gdy jednak talibowie przejęli władzę, stanęli po ich stronie, by nowi władcy nie wypowiedzieli im gościny w Afganistanie. Pod koniec lat 90. związali się z Al-Kaidą, a po amerykańskiej inwazji uciekli do Pakistanu.
Kilka lat temu, po konfliktach z pakistańskimi Pasztunami, Uzbecy wrócili na północ Afganistanu, gdzie pozostając w sojuszu z talibami, organizują zasadzki i zamachy na zachodnie wojska.