Trwa ładowanie...
d1npvb6

Afganistan: zamachowiec samobójca zabił kuzyna prezydenta Hamida Karzaja

Kuzyn prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja, Haszmat Karzaj, został zamordowany w swoim domu w pobliżu Kandaharu, na południu kraju, przez zamachowca samobójcę, który ukrył materiały wybuchowe w turbanie - poinformowali przedstawiciele władz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Haszmat Karzaj w 2013 roku
Haszmat Karzaj w 2013 roku (AFP, Fot: STR)
d1npvb6

- Kamikadze przebrany za gościa przyszedł do domu Haszmata Karzaja, by go odwiedzić z okazji (kończącego ramadan święta - red.) Id el-Fitr. Po powitalnym uścisku, zdetonował ładunek wybuchowy i zabił go - powiedział rzecznik gubernatora prowincji Dawa Chan Minapal.

Według rzecznika policji w Kandaharze Zii Duraniego sprawcą zamachu był chłopiec, który ukrył materiały wybuchowe w swoim turbanie, bardzo popularnym na południu Afganistanu nakryciu głowy.

Wpływowa postać w mieście

d1npvb6

Ok. 40-letni Haszmat Karzaj brał udział w kampanii Kajuma Karzaja, starszego brata odchodzącego afgańskiego prezydenta, gdy był on kandydatem w wyborach. Wycofał swoją kandydaturę na początku br. i poparł byłego ministra finansów Aszrafa Ghaniego.

Haszmat Karzaj, wpływowa postać w Kandaharze, od tego czasu dowodził kampanią Ghaniego w południowej prowincji, gdzie ten kandydat skorzystał z głosów Pasztunów, stanowiących większość mieszkańców regionu. Ghani także wywodzi się z tej grupy.

Na początku lipca Niezależna Komisja Wyborcza opublikowała wstępne wyniki głosowania z 14 czerwca, które wskazały na zwycięstwo Ghaniego, byłego dygnitarza z Banku Światowego. Zdobył on milion głosów więcej niż jego rywal, były szef afgańskiej dyplomacji Abdullah Abdullah. Nazajutrz po ogłoszeniu tych rezultatów Abdullah, który bez trudu zwyciężył w pierwszej turze z 5 kwietnia, uznał, że doszło do oszustwa i odrzucił wyniki, co wywołało napięcie między zwolennikami dwóch obozów.

Przed dwoma tygodniami, po rozmowach z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, obaj kandydaci porozumieli się i zgodzili się na przeliczanie ponad 8 mln głosów z 2. tury wyborów oraz respektowanie wyników.

W sobotę na skutek sporów ponowne przeliczanie głosów zostało przerwane, ale ma zostać wznowione pod koniec tygodnia, po Id el-Fitr.

Do ataku na członka rodziny Karzajów doszło w czasie, gdy w Afganistanie nasilił się konflikt między talibskimi bojownikami a afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

d1npvb6

Podziel się opinią

Share
d1npvb6
d1npvb6
Więcej tematów