Trwa ładowanie...
d30fot9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Afganistan: amerykański generał zabity w zamachu w Kabulu

Ubrany w mundur armii afgańskiej terrorysta zastrzelił w ośrodku szkolenia wojskowego pod Kabulem generała wojsk USA i ranił 15 innych żołnierzy sił międzynarodowych, z których połowa to Amerykanie - potwierdził amerykańskie władze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Afganistan: amerykański generał zabity w zamachu w Kabulu
(AFP, Fot: Johannes Eisele)
d30fot9

Według kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) ataku tego dokonano w szkole wojskowej prowadzonej przez Brytyjczyków, a zamachowiec ranił między innymi niemieckiego generała, któremu nie grozi utrata życia.

Wiadomość o zabiciu generała sił zbrojnych USA podał jako pierwszy na swej stronie internetowej niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Poinformował również, że ranny generał niemiecki to Michael Bartscher, będący od kilku miesięcy doradcą afgańskiego ministerstwa obrony z ramienia ISAF.

Według niemieckich władz wojskowych zamachu dokonano we wtorek rano, gdy w ośrodku szkoleniowym w Quarga na zachód od Kabulu zgromadziła się większa liczba wyższej rangi oficerów ISAF. Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony powiedział "Spieglowi", że dotąd nie jest jasne, czy zamachowiec był żołnierzem, czy też wykorzystał mundur do przedostania się na teren ośrodka.

d30fot9

Władze USA nie ujawniły na razie tożsamości zabitego generała, podając tylko, że miał on stopień generała-majora, zwanego inaczej generałem dwugwiazdkowym.

Jest to jeden z najpoważniejszych ataków na zagraniczny personel wojskowy, jakich dokonali afgańscy żołnierze lub przebrani w mundury terroryści od początku działalności ISAF. W ciągu ubiegłych dwóch lat w ośrodkach szkoleniowych znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale nie zapobiegło to kolejnym zamachom.

d30fot9

Podziel się opinią

Share

d30fot9

d30fot9
Więcej tematów