Trwa ładowanie...

Afganistan: amerykański generał zabity w zamachu w Kabulu

Ubrany w mundur armii afgańskiej terrorysta zastrzelił w ośrodku szkolenia wojskowego pod Kabulem generała wojsk USA i ranił 15 innych żołnierzy sił międzynarodowych, z których połowa to Amerykanie - potwierdził amerykańskie władze.

Share
Afganistan: amerykański generał zabity w zamachu w Kabulu
Źródło: AFP, fot: Johannes Eisele
d25891b

Według kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) ataku tego dokonano w szkole wojskowej prowadzonej przez Brytyjczyków, a zamachowiec ranił między innymi niemieckiego generała, któremu nie grozi utrata życia.

Wiadomość o zabiciu generała sił zbrojnych USA podał jako pierwszy na swej stronie internetowej niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Poinformował również, że ranny generał niemiecki to Michael Bartscher, będący od kilku miesięcy doradcą afgańskiego ministerstwa obrony z ramienia ISAF.

Według niemieckich władz wojskowych zamachu dokonano we wtorek rano, gdy w ośrodku szkoleniowym w Quarga na zachód od Kabulu zgromadziła się większa liczba wyższej rangi oficerów ISAF. Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony powiedział "Spieglowi", że dotąd nie jest jasne, czy zamachowiec był żołnierzem, czy też wykorzystał mundur do przedostania się na teren ośrodka.

d25891b

Władze USA nie ujawniły na razie tożsamości zabitego generała, podając tylko, że miał on stopień generała-majora, zwanego inaczej generałem dwugwiazdkowym.

Jest to jeden z najpoważniejszych ataków na zagraniczny personel wojskowy, jakich dokonali afgańscy żołnierze lub przebrani w mundury terroryści od początku działalności ISAF. W ciągu ubiegłych dwóch lat w ośrodkach szkoleniowych znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale nie zapobiegło to kolejnym zamachom.

d25891b

Podziel się opinią

Share
d25891b
d25891b
Więcej tematów