ŚwiatAfgańczycy porozmawiają w Pakistanie z byłym talibskim liderem Baradarem

Afgańczycy porozmawiają w Pakistanie z byłym talibskim liderem Baradarem

Przedstawiciele władz Afganistanu mają pojechać wkrótce do Pakistanu, by rozmawiać z mułłą Abdulem Ghanim Baradarem, byłym człowiekiem numer dwa afgańskich talibów - poinformowała kancelaria prezydenta Afganistanu.

Afgańczycy porozmawiają w Pakistanie z byłym talibskim liderem Baradarem
Źródło zdjęć: © AFP | Nazifullah Paradis

Baradar, czyli Brat - jak nazwał go sam dowódca afgańskich talibów mułła Omar - jest uważany przez wielu Afgańczyków za postać kluczową dla wznowienia rozmów pokojowych.

Media piszą, że decyzja o rozmowach z mułłą Baradarem zapadła we wtorek podczas zaaranżowanego przez brytyjskiego premiera Davida Camerona spotkania w Londynie prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja z premierem Pakistanu Nawazem Sharifem.

"Trzej politycy mówili na temat roli Pakistanu w procesie pokojowym i uzgodniono, że delegacja Wysokiej Rady Pokoju pojedzie wkrótce do Pakistanu, by spotkać się z mułłą Baradarem" - głosi oświadczenie kancelarii prezydenta Karzaja.

Wysoka Rada Pokoju została utworzona w roku 2010 przez Karzaja do reprezentowania władz w Kabulu na negocjacjach pokojowych z afgańskimi talibami, którzy kierują rebelią w Afganistanie od czasu, gdy w roku 2001 zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych.

Baradar był zastępcą dowódcy afgańskich talibów i jedną z najbardziej wpływowych osobistości do czasu aresztowania w Pakistanie w 2010 roku, gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Karzaja. Pod koniec września Pakistan poinformował o uwolnieniu Baradara.

Prezydentowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest przez władze uważany za osobę ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju w kraju po wycofaniu z niego w 2014 roku amerykańskich żołnierzy.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 roku. W 2001 roku zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, gdy siły zachodnie się wycofają.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)