Trwa ładowanie...

Afera reprywatyzacyjna. Będą przesłuchiwać byłych ministrów skarbu z PO?

Najbardziej jaskrawym przykładem jakości działania ratusza jest wniosek Marka Mossakowskiego.

Afera reprywatyzacyjna. Będą przesłuchiwać byłych ministrów skarbu z PO?
d48bfic
d48bfic

Ministrowie skarbu z czasów rządów koalicji PO-PSL mogą być wezwani przed komisję weryfikacyjną ds. reprywatyzacji w stolicy, której prace startują w czerwcu. Szczególnie interesujące mogą być dla komisji szefostwo ministerstwa z lat 2014-2015, kiedy to resort przekazał rekordowe kwoty na zaspokojenie roszczeń reprywatyzacyjnych.

O sprawie pisze serwis wPolityce.pl. W listopadzie ubiegłego roku, ówczesny wiceminister skarbu Maciej Małecki mówił, że sprawa kontrowersyjnych dopłat z Funduszu Reprywatyzacji dla Warszawy ma swój początek w 2013 roku.

Ówczesny rząd zmienił ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych. - W wyniku tej nowelizacji z Funduszu Reprywatyzacji co roku mogło być przeznaczone 200 mln zł na odszkodowania reprywatyzacyjne tylko w Warszawie - mówił Małecki.

Karta z nieczytelnym pismem

Najbardziej jaskrawym przykładem jakości działania ratusza jest wniosek Marka Mossakowskiego, znanego w przestrzeni publicznej w kontekście afery reprywatyzacyjnej. Pan Mossakowski musiał cieszyć się wyjątkową życzliwością warszawskich urzędników, bo na podstawie kartki zapisanej ręcznym nieczytelnym pismem, bardziej przypominającej dziecięcą bazgraninę niż urzędowy wniosek, pracownicy ratusza wszczęli postępowanie administracyjne i wypłacili ok. 5 mln zł z dotacji celowej MSP. A w sumie na tę pomazaną kartkę urzędnicy mogli wypłacić nawet 23 miliony odszkodowania - zaznaczał wtedy wiceminister skarbu.

Działania komisji

Sejm przyjął ustawę powołującą komisję w lutym. Komisja będzie mogła np. utrzymać w mocy decyzję reprywatyzacyjną (uznać słuszność zwrotu nieruchomości), albo uchylić ją i podjąć decyzję merytoryczną, która pozwoli odebrać bezprawnie pozyskaną nieruchomość.

d48bfic

Komisja będzie mogła też uchylić decyzję reprywatyzacyjną i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który ją wydał, wraz z wiążącymi wskazaniami co do dalszego postępowania.

Może też stwierdzić wydanie decyzji reprywatyzacyjnej z naruszeniem prawa, jeśli wywołała nieodwracalne skutki prawne. W takiej sytuacji komisja będzie mogła nałożyć na osobę, która skorzystała na wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej, obowiązek zwrotu nienależnego świadczenia w wysokości odpowiadającej wartości bezprawnie przejętej nieruchomości. Komisja będzie miała też prawo wstrzymywania postępowań innych organów (np. sądów) oraz dokonywania wpisów w księgach wieczystych.

Ministrami Skarbu Państwa w czasie rządów koalicji PO-PSL byli Aleksander Grad (2007-2011), Mikołaj Budzanowski (2011-2013), Włodzimierz Karpiński (2013-2015) i Andrzej Czerwiński (od czerwca do listopada 2015 roku).

źródło: money.pl

d48bfic
d48bfic
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48bfic
Więcej tematów