Trwa ładowanie...
07-12-2009 06:36

Afera klimatyczna - czy naukowcy nas okłamują?

Z serwera Uniwersytetu Wschodniej Anglii skradziono setki e-maili. Haker, który tego dokonał rozpowszechnił maile w internecie. Z elektronicznej korespondencji naukowców jasno wynika, że globalne ocieplenie nie postępuje tak szybko, jak się o tym informuje. Sceptycy twierdzą, że naukowcy specjalnie podkręcają atmosferę ws. ocieplenie klimatu, aby dostawać coraz większe dotacje na badania - czytamy w serwisie internetowym dziennika "The Times".

Afera klimatyczna - czy naukowcy nas okłamują?Źródło: Jupiterimages
d3u6lok
d3u6lok

Uniwersyteckie e-maile sugerują, iż czołowi naukowcy w świecie omawiali między sobą sposoby ukrycia danych przed opinią publiczną i zdezawuowania niektórych prac.

Urzędnicy ONZ porównują kradzież e-maili do skandalu Watergate. Według nich kradzież została zlecona przez osoby, którym zależało na podważeniu wiarygodności międzynarodowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

- E-maile wykradzione z uniwersytetu powiększyły grono sceptyków przekonanych o tym, iż nauką manipuluje się dla wyolbrzymienia globalnego ocieplenia. Myślę, że i wcześniej wielu ludzi było nastawionych sceptycznie do ocieplenia klimatu - skomentował całe zamieszanie czołowy klimatolog ONZ Yvo de Boer.

De Boer wystąpił w obronie metodycznego i rygorystycznego przeglądu danych dokonanego przez 2,5 tys. naukowców. - Myślę, że są to najbardziej wiarygodne naukowo badania na temat zmian klimatycznych - podkreślił.

d3u6lok

W poniedziałek rozpoczyna się w Kopenhadze dwutygodniowe spotkanie z udziałem przedstawicieli 192 państw, które stawia sobie za cel wypracowanie całościowego pakietu walki z globalnym ociepleniem i dopomożeniem ofiarom tego zjawiska w państwach rozwijających się.

Ustalenia z Kopenhagi mają zastąpić Protokół z Kioto z 1997 roku, wygasający w 2012 r. Przewidywał on, iż emisja gazów wywołujących globalne ocieplenie do tego czasu zmniejszy się o 5,2% w stosunku do poziomu z 1990 roku.

UE zabiega o prawnie wiążące porozumienie w Kopenhadze, deklarując gotowość redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 r. w stosunku do poziomu z 1990 r. i redukcji ich o 30 proc. w razie gdyby taka była wola uczestników spotkania.

USA proponują zmniejszenie swoich emisji w kilku stadiach. Do 2020 roku chcą je zmniejszyć o 17 proc. w stosunku do 2005 r. Chiny i Indie gotowe są ograniczyć intensywność emisji CO2 w proporcji do jednostki PKB.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj