Trwa ładowanie...
d2kj41b
IAR

Adwokat Anny Durickiej złożył zażalenie na ograniczanie jej wolności

Adwokat Ukrainki, Anny Durickiej, która była świadkiem śmierci Borysa Niemcowa, złożył zażalenie w sprawie ograniczenia jej wolności.
Share
Adwokat Anny Durickiej złożył zażalenie na ograniczanie jej wolności
Źródło: Twitter
d2kj41b

23-letnia modelka Anna Duricka była z Niemcowem w piątek późnym wieczorem, gdy został zastrzelony na Moście Moskworeckim w centrum rosyjskiej stolicy. Jest jednym z najważniejszych świadków zabójstwa. Adwokat Durickiej Wadim Prochorow, który jest także prawnikiem rodziny Niemcowa, twierdzi, że rosyjskie władze bezprawnie ograniczają jej swobodę poruszania się i nie pozwalają wrócić na Ukrainę.

W sobotę Anna Duricka była przez wiele godzin przetrzymywana w siedzibie Głównego Urzędu Śledczego. W końcu udało jej się wyjechać do mieszkania jednego ze współpracowników Borysa Niemcowa, gdzie jest do tej pory. Niezależna telewizja Dożd poinformowała, że Duricka przebywa tam pod ochroną policji.

Kobieta w śledztwie ma status świadka. W sobotę dopuszczono do niej ukraińskiego konsula w Moskwie Hennadija Breskalenkę.

d2kj41b

TV Dożd przytoczyła wypowiedź deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy Ostapa Semeraka, według którego policjanci nie pozwalają kobiecie wychodzić z mieszkania, uniemożliwiając jej w ten sposób powrót do Kijowa, skąd pochodzi.

Adwokat Durickiej przekazał, że złożył skargę do Prokuratury Generalnej FR i rzecznika praw człowieka Rosji (ombudsmana) z powodu - jego zdaniem - bezprawnego ograniczania kobiecie wolności na terytorium Rosji.

- Anna jednoznacznie zadeklarowała, że chce wrócić do ojczyzny. W Kijowie ma chorą matkę, która i tak jest już w trudnej sytuacji psychicznej. Nie pozwala jej się na to. Faktycznie znajduje się w areszcie domowym - oznajmił Prochorow, cytowany przez telewizję Dożd.

Agencja RIA-Nowosti podała, że Duricka nie zgodziła się, by objęto ją programem ochrony świadka. Z kolei agencja Interfax poinformowała, że Komitet Śledczy chce przeprowadzić z Ukrainką dodatkowe czynności.

d2kj41b

Według Prochorowa, rosyjskie władze sugerują, że jej życiu grozi niebezpieczeństwo.

Zabójstwo Niemcowa

55-letni Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy.

Pogrzeb Niemcowa odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Poprzedzi go cywilna uroczystość żałobna w moskiewskim Centrum Andrieja Sacharowa. W niedzielę w stolicy Rosji opozycja zorganizowała marsz żałobny poświęcony pamięci zamordowanego polityka. Wzięło w nim udział około 52 tys. osób.

d2kj41b

Zobacz: Zabójstwo Niemcowa nagrała kamera monitoringu

Źródło: PAP, IAR

d2kj41b

Podziel się opinią

Share
d2kj41b
d2kj41b
Więcej tematów