Trwa ładowanie...

Adrian Zandberg już we wtorek w debacie wyborczej w TVN 24. Kim jest reprezentant Lewicy?

Adrian Zandberg występuje już dziś w debacie wyborczej emitowanej w TVN 24. Sprawdź, co warto wiedzieć o kandydacie Lewicy.

Share
Adrian Zandberg już we wtorek w debacie wyborczej w TVN 24. Kim jest reprezentant Lewicy?
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3s0e3q

Adrian Zandberg – reprezentant Lewicy

Adrian Zandberg urodził się 4 grudnia 1979 roku w Aalborgu (Dania), ale jego rodzina przeniosła się do Warszawy pod koniec lat 80. Jest polskim historykiem, nauczycielem akademickim, doktorek nauk humanistycznych, politykiem oraz członkiem Zarządu Krajowego partii Razem. Studiował prawo oraz historię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiów prawniczych nie skończył, a historyczne ukończył w 2002. 27 czerwca 2007 zyskał stopień naukowy doktora na Wydziale Historycznym UW.

Był członkiem Unii Pracy. Pełnił funkcję przewodniczącego organizacji młodzieżowej tej partii – Federacji Młodych UP, gdzie jego zastępczynią była Barbara Nowacka. Z Unii Pracy odszedł w kwietniu 2005 wraz z większością władz młodzieżówki w proteście przeciw zbyt bliskiej współpracy między SLD i UP. W 2005 współtworzył partię Unia Lewicy III RP, zasiadając w jej zarządzie. W tym samym roku odszedł z tej partii, także z powodu sprzeciwu wobec podjęcia przez nią współpracy z SLD. Również w 2005 współtworzył stowarzyszenie Młodzi Socjaliści.

W lipcu 2009 Zandberg został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W maju 2015 współtworzył Partię Razem i zasiadł w jej zarządzie krajowym, a w wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim (nie uzyskał jednak mandatu, gdyż Razem nie przekroczyło progu wyborczego). W wyborach w 2019 ubiegał się (bezskutecznie) o mandat posła do Parlamentu Europejskiego z listy komitetu Lewica Razem. Po wyborach nazwę tę przyjęła jego partia.

d3s0e3q

Debata wyborcza TVN na stronie głównej Wirtualnej Polski

Debatę wyborczą zaplanowano na wtorek 8 października (godznia 19:25, kanał TVN 24). Przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości jest Marcin Horała. Reprezentantka Koalicji Obywatelskiej to Izabela Leszczyna. Stanowisko Lewicy prezentuje Adrian Zandberg. Poglądy PSL i Kukiz'15 przedstawia Władysław Kosiniak-Kamysz, a Konfederację reprezentuje Krzysztof Bosak. Debata jest prowadzona przez dziennikarzy TVN 24 Monikę Olejnik i Grzegorza Kajdanowicza.

d3s0e3q

Podziel się opinią

Share
d3s0e3q
d3s0e3q
Więcej tematów