Admirał NATO ostrzega. "Najlepszym sposobem przygotowanie się do wojny"
Sojusz Północnoatlantycki wyraża głębokie zaniepokojenie w sprawie Chin i roli, jaką odgrywają w międzynarodowym układzie bezpieczeństwa. - Nie ma żadnej przejrzystości w sprawie rozbudowy chińskiej armii, w tym sił jądrowych - podkreśla szef Komitetu Wojskowego NATO, adm. Rob Bauer.
Podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Komitetu Wojskowego NATO w Brukseli omawiano wsparcie dla Ukrainy oraz modernizację sił zbrojnych Sojuszu. Admirał Bauer zaznaczył, że wsparcie dla Ukrainy jest w interesie politycznym i wojskowym NATO.
- Zadania, które stoją przed nami, są herkulesowe, ale nie są niewykonalne. Naszym zadaniem jest wzmocnienie odstraszania (...). Machiavelli nauczył nas, że najlepszym sposobem na to jest przygotowanie się do wojny. Nie dlatego, że wojna jest nieunikniona, ale dlatego, że lepsze przygotowanie do wojny wzmacnia nasze odstraszanie, co z kolei minimalizuje ryzyko prowadzenia wojny na terytorium sojuszniczym - powiedział adm. Bauer.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uderzyli z ziemi i powietrza. Moment ataku na Rosjan
Cele Kremla w wojnie z Ukrainą
Adm. Bauer przypomniał, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już 1057 dni, a Kreml nie osiągnął swoich celów strategicznych.
- W noworocznym przemówieniu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jedyną rzeczą, której żałuje, jest to, że Rosja nie zaatakowała Ukrainy wcześniej, i ogłosił rok 2025 Rokiem Obrońcy Ojczyzny. Rzeczywistość jest taka, że Kreml nie osiągnął żadnego ze swoich strategicznych celów, 700 tys. Rosjan zostało zabitych lub rannych, a cała rosyjska ludność cierpi pod ciężarem wysiłku wojennego - dodał.
Wojskowy podkreślił, że Ukraina potrzebuje pełnego wsparcia i na nie zasługuje. - Nasze wsparcie to nie działalność charytatywna. Jest ono w politycznym i wojskowym interesie Sojuszu. Musimy pokazać światu, że demokracja może zwyciężyć i zwycięży, oraz że demokracja jest warta walki. Nie jest to system doskonały ani samowystarczalny, nawet w krajach, w których istnieje od wieków. Ale warto dla niej ryzykować życiem, bo bez wyboru, wolności, rządów prawa co nam pozostanie? Jak możemy zbudować bezpieczny i dostatni świat dla naszych dzieci? - zapytał retorycznie Bauer.
NATO zaniepokojone rolą Chin
Wojskowy dodał, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie ma globalne konsekwencje, a NATO jest głęboko zaniepokojone rolą, jaką Chiny odgrywają w międzynarodowym układzie bezpieczeństwa. Według Sojuszu zachowują się coraz bardziej agresywnie wobec sąsiadów i wspierają wysiłki wojenne Rosji.
Adm. Bauer podkreślił, że najlepszą odpowiedzią na te wyzwania jest zjednoczenie w ramach Sojuszu. - Demokracja musi zatriumfować nad autokracją - podsumował.
Komitet Wojskowy NATO, jako naczelny organ wojskowy Sojuszu, odgrywa kluczową rolę w strategicznych decyzjach dotyczących bezpieczeństwa.
Czytaj również: 600 głowic jądrowych. Jest potwierdzenie, Chiny idą na całość