Trwa ładowanie...

Adam Niedzielski. Minister zdrowia w oświadczeniu ujawnił, jaki ma majątek

Minister zdrowia Adam Niedzielski ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. A dodatkowo poinformował, czym zajmuje się jego żona Małgorzata Przewłoka–Niedzielska. Co ciekawe, ona również musiała w swojej pracy ujawnić stan posiadania.
Share
Adam Niedzielski. Od dwóch miesięcy nie znaliśmy stanu posiadania ministra zdrowia
Adam Niedzielski. Od dwóch miesięcy nie znaliśmy stanu posiadania ministra zdrowiaŹródło: Agencja FORUM, Fot: Agencja FORUM
d4cc8ko

Adam Niedzielski został powołany na stanowisko ministra zdrowia 26 sierpnia. Niedawno na stronach Kancelarii Premiera ukazało się jego oświadczenie majątkowe złożone na początku objęcia stanowiska. Urzędnik wyraził również zgodę na jego publikację.

Oświadczenie majątkowe ministra zdrowia Archiwum prywatne
Oświadczenie majątkowe ministra zdrowia Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

Minister jest współwłaścicielem (razem z żoną) domu o powierzchni 110 m.kw i mieszkania 90,1 m.kw. Posiada również działkę 998 m.kw i garaż 21,9 m.kw. Na koncie zgromadził 40 tys. zł. oszczędności. W garażu ministra stoi Mazda CX-5 z 2013 r. Dokument datowany jest na sierpień br.

d4cc8ko

Dodatkowo Niedzielski w Rejestrze Korzyści Majątkowych poinformował, gdzie pracuje jego żona Małgorzata Przewłoka-Niedzielska. Jest referendarzem w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa. Pracuje w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Z dokumentów dostępnych w internecie wynika, że wcześniej podobną funkcję pełniła w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w II Wydziale Cywilnym. A jeszcze wcześniej w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w XIV Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego.

Wpis do rejestru korzyści majątkowych ministra zdrowia pkw.gov.pl
Wpis do rejestru korzyści majątkowych ministra zdrowia Źródło: pkw.gov.pl, Fot: pkw.gov.pl

Jako referendarz sądowy, żona ministra również musiała ujawnić stan posiadania. Zrobiła to kilka miesięcy wcześniej, bowiem w maju 2020 r.

d4cc8ko

Co ciekawe, dane w oświadczeniach majątkowych ministra i jego żony różnią się od siebie. Różnice mogą jednak wynikać stąd, że oświadczenie złożone w sądzie dotyczyło roku 2019. Niedzielski swój dokument składał natomiast w sierpniu br.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego żony ministra, mają wspólnie 380 tys. zł oszczędności (w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej). Niedzielski wpisał 40 tys. zł. W oświadczeniu żony nie ma informacji o domu, o którym informował Niedzielski. Jest za to mieszkanie 90,1 m.kw. i garaż 21,8 m.kw. W dokumencie nie widnieje również działka, którą wpisał minister zdrowia. Na swoim koncie mają również kredyt hipoteczny do spłaty. Stan zadłużenia to 87,8 tys. franków szwajcarskich.

Po objęciu stanowiska ministra Niedzielski przyznał w RMF FM, że na przejściu z NFZdo Ministerstwa Zdrowia "stracił finansowo". – Tak, straciłem, ale robię to w oczywisty sposób w poczuciu misji – zapewniał.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Niedzielski pełnił funkcję wiceprezesa i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zasiadał w radach nadzorczych dwóch państwowych spółek: Aplikacji Krytycznych i Polskiej Grupy Lotniczej.

Oświadczenie majątkowe żony ministra zdrowia Archiwum prywatne
Oświadczenie majątkowe żony ministra zdrowia Źródło: Archiwum prywatne, Fot: archiwum prywatne

Niedzielski zastąpił na stanowisku szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego. To właśnie oświadczenia majątkowe poprzednika sprawdzało CBA.

d4cc8ko

Służby miały sprawdzić zarówno ostatnie oświadczenie, jak również złożone wcześniej, gdy został ministrem zdrowia. W zainteresowaniu CBA znaleźć się miały także dokumenty z lat 2016-18, kiedy Szumowski pełnił funkcję wiceministra nauki i szkolnictwa wyższego i był współodpowiedzialny za udzielanie dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Według CBA, nie było jednak żadnych podstaw, by poza przeprowadzeniem analizy tych dokumentów wszczynać kontrolę.

Szpitale tymczasowe pod nadzorem Jacka Sasina? Szef KPRM wprost

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cc8ko

Podziel się opinią

Share
d4cc8ko
d4cc8ko
Więcej tematów