Adam Bodnar podsumowuje swoją kadencję
Adam Bodnar przez ostatnie pięć lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego kadencja oficjalnie kończy się 9 września, wciąż jednak nie wyznaczono jego następcy. Jak Bodnar ocenia ostatnie pięć lat swojej działalności?
Adam Bodnar był gościem Konrada Piaseckiego na antenie TVN24. Tematem rozmowy była kończąca się właśnie kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich.
Adam Bodnar o swojej porażce
Rozmowa zaczęła się od krótkiego podsumowania działalności RPO przez ostatnie 5 lat. Piasecki zwrócił, uwagę że mimo intensywnej pracy Bodnarowi nie udało się realnie wpłynąć na kontrolowane przez PiS życie publiczne w Polsce. - Mam mieszane uczucia, co do swojej działalności. Faktycznie nie zdołałem wpłynąć na władzę i poczytuję to sobie za porażkę. Dlatego moje wystąpienie w Sejmie i w Senacie było tak gorzkie - stwierdził.
Bodnar skomentował również swoją działalność w świetle zmian w Trybunale Konstytucyjnym, który jego zdaniem został zawładnięty przez obóz rządzący. - Najważniejszym arsenałem są wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, to jest taka broń atomowa Rzecznika Praw Obywatelskich. Korzystałem z niej w sprawach nie mających politycznego znaczenia, bo wiem jak funkcjonuje dziś Trybunał Konstytucyjny - powiedział.
Adam Bodnar o ustroju politycznym w Polsce
Adam Bodnar ocenił również jakość polskiej demokracji. W jego opinii Polska nie jest już demokracja konstytucyjną. - Jesteśmy w momencie pewnych przemian ustrojowych. Obecnie mamy system, który jest między demokracją a autorytaryzmem. Nie lubię porównywania Polski do Białorusi i Turcji, ale jesteśmy, gdzieś pomiędzy i dryfujemy w kierunku niewiadomym - ocenił.
Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślił, że zmiany o których mówi widoczne są szczególnie w funkcjonowaniu służb specjalnych, o których nie wiadomo w jakim stopniu inwigilują dziś Polaków. Zwrócił również uwagę na działalność prokuratury pod rządami Zbigniewa Ziobry.
- Niepokojąca jest działalność prokuratury. Wielka intensywność jej działań w sprawach politycznych. I wieloletnie zaniedbania tam, gdzie jest to niekorzystne dla władzy. - stwierdził. Jako przykład politycznego działania podał sprawę pracownika IKEA, który na wewnętrznym forum pracowniczym publikował cytaty ze starego testamentu wymierzona w osoby LGBT. - W tej sprawie jest takie ciągłe dążenie do pokazania, że racja jest po naszej stronie - zaznaczył.
Adam Bodnar o policji i swojej przyszłości
W ostatniej części rozmowy Adam Bodnar Ocenił działanie policji pod rządami PiS w Polsce. - Coraz częściej widzimy nierównowagę w działaniach policji. Cisza i spokojne przyglądanie się w przypadku narodowców i przemoc oraz nadmierne działanie w przypadku osób niezgodnych z linią ideową rządzących - powiedział RPO - Trzeba jednak zapytać, czy to nie jest tak, policja inaczej nie może, bo dostaje takie rozkazy. Myślę, że jest za dużo nacisków na policje - podkreślił.
Na koniec Bodnar zdradził, czym zamierza się zająć po ustąpieniu z funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich. Mówił, że na pewno podsumuje swoje 5 lat działalności w sposób naukowy i wróci do działalności akademickiej. Dodał jednak, że nie zamierza odchodzić z życia publicznego, choć nie wie jeszcze czym się zajmie.
- Może za kilka lat zamarzę żeby startować na Komisarza Praw Człowieka Rady Europy - zakończył.