Adam Bodnar odpowiada na słowa Beaty Mazurek w TVP: działam bezstronnie
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w stanowczych słowach skomentował materiał "Wiadomości" TVP, w którym pokazano jego rzekome związki z prawnikami ONZ przygotowującymi raport dotyczący praw człowieka w Polsce. Odniósł się też do komentarza rzeczniczki klubu PiS Beaty Mazurek w tej sprawie. - Nie jestem niczyim wrogiem, urząd Rzecznika Praw Obywatelskich działa w sposób bezstronny i kieruje się interesem publicznym - oświadczył Bodnar. Zaapelował też, by nie upolityczniać jego funkcji.
Mazurek mówiła w sobotę w "Dziś wieczorem", że Bodnar jako RPO powinien zachować bezstronność. - Jeżeli prawdą jest to, co państwo zaprezentowaliście - bo to dla mnie nowa informacja - to tej bezstronności nie było i być może doszło nawet do złamania ślubowania, które złożył przed Wysoką Izbą, czyli parlamentem - stwierdziła.
Stanowczy apel Bodnara
Bodnar apelował w poniedziałek do mediów i polityków, by urzędu RPO nie traktować instrumentalnie i go nie upolityczniać. - Nie jestem ani waszym, ani niczyim wrogiem. Mamy po prostu różne role w państwie, a ja wykazując najwyższą staranność staram się wypełniać to, do czego jestem zobowiązany na podstawie konstytucji i ustawy o rzeczniku - oświadczył podczas konferencji prasowej.
Rzecznik podkreślił, że jego urząd "jest nastawiony absolutnie na pełnienie swojej funkcji w sposób bezstronny". - To, co do tej pory robię, jest jak najlepszym z mojej strony wypełnianiem misji i kierowaniem się interesem publicznym - zaznaczył Bodnar. Dodał, że RPO działa w interesie wszystkich obywateli i nigdy nie pyta o poglądy osób, którym pomaga.
"Nie jestem politykiem. Nie należę i nigdy nie należałem do żadnej partii politycznej. Nie walczę o władzę i nie ubiegam się o stanowiska polityczne. Zdaję sobie jednak sprawę, że część moich działań może być postrzegana jako działania polityczne" - głosi z kolei opublikowane na stronie RPO oświadczenie Bodnara, dotyczące m.in. opublikowania rekomendacji Komitetu Praw Człowieka ONZ dla Polski.
W odpowiedzi na przedstawiony przez polski rząd raport o stanie przestrzegania Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, którego Polska jest sygnatariuszem, Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ wyraził zaniepokojenie m.in. sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego, dostępnością do legalnej aborcji, przestrzeganiem wolności słowa w kontekście sytuacji mediów publicznych oraz polityką migracyjną.