Trwa ładowanie...
d4ar7gl

Aceh: katastrofa indonezyjskiego samolotu

Napływają sprzeczne informacje na temat przyczyn katastrofy indonezyjskiego wojskowego samolotu transportowego w okolicach lotniska w Lhokseumawe na północnym wschodzie prowincji Aceh. Rzecznik indonezyjskiej armii, mjr Zainal Mataquin, poinformował w czwartek, że samolot został ostrzelany z ziemi podczas lądowania. Z kolei agencje AP i Reuters powołując się na rzecznika podały, że samolot zapalił się, gdy uderzył w ogrodzenie.

d4ar7gl
d4ar7gl

Jak podał Mataquin, podczas wypadku nikt nie zginął, kilka osób prawdopodobnie odniosło obrażenia. Na pokładzie maszyny było ok. 90 osób.

Prawdopodobnie przyczyną katastrofy - według Reutersa - były niesprawne hamulce.

Do zamachu na samolot przyznali się separatyści z Ruchu Wolny Aceh (GAM), którzy walczą o niepodległość prowincji na północy Sumatry od 1976 r.

Zrobiliśmy to i zrobimy znowu, jeśli armia Indonezji będzie przysyłała więcej żołnierzy do Acehu - oświadczył dziennikarzowi AP Amri Abdul Wahad z GAM.

Miasto Lhokseumawe jest centrum przemysłu gazowniczego prowincji Aceh, targanej przez konflikt sił indonezyjskich z miejscową ludnością.

Separatyści walczą o niepodległość regionu na północy Sumatry od 1976 r. Konflikt pochłonął wiele tysięcy ofiar, w tym aż 1,3 tys. w 2001 r. (miz, mk)

d4ar7gl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ar7gl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj