ABW zatrzymała celników podejrzanych o korupcję
Pięciu urzędników Izby Celnej w Poznaniu
zatrzymali w poniedziałek funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa
Wewnętrznego we współpracy z urzędnikami kontroli resortowej
Ministerstwa Finansów. Celnicy, w zamian za łapówki, fałszowali
dokumenty jednej z gnieźnieńskich firm handlujących m.in. gazem,
zmieniając przeznaczenie magazynowanego w składach podatkowych
gazu z napędowego na opałowy.
16.10.2006 | aktual.: 16.10.2006 16:42
Funkcjonariusze w zamian za korzyść majątkową, bądź jej obietnicę, umożliwiali zmianę przeznaczenia gazu płynnego, magazynowanego w trzech składach podatkowych, należących do jednej z gnieźnieńskich firm, zajmujących się m.in. obrotem gazem - poinformował Marek Hajbos z Ministerstwa Finansów.
Do przestępstw dochodziło w latach 2001-2006. Wstępnie straty skarbu państwa z racji niezapłaconego podatku akcyzowego oszacowano na ok. 4 mln złotych. Celnicy za zmiany w dokumentach otrzymywali łapówki od 500 do 1000 zł.
Obecnie trwają czynności śledcze. Chcemy postawić celnikom zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, łapówkarstwo i fałszowanie dokumentów, za co grozi kara do 10 lat więzienia- powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Mirosław Adamski.
Oprócz funkcjonariuszy Izby Celnej została zatrzymana właścicielka firmy i jej czterech pracowników. Dokonano 18 przeszukań - siedziby firmy, należących do niej stacji paliw oraz mieszkań zatrzymanych. Na przestępczej działalności skarb państwa miał stracić 4 miliony złotych.
Prokuratura postawiła zarzuty pierwszym osobom - właścicielce firmy dystrybucyjnej i pracownikowi, który fałszował stany liczników na dystrybutorach gazu. Pozostałym zarzuty postawimy we wtorek - dodał Adamski.