ŚwiatAbu Katada aresztowany w swoim domu w Londynie

Abu Katada aresztowany w swoim domu w Londynie

Jordański islamista Abu Katada, uważany kiedyś za prawą rękę
Osamy bin Ladena w Europie, został aresztowany w swoim domu w Londynie. Władze mają
wznowić wobec niego procedurę ekstradycji do Jordanii - ogłosił brytyjski resort spraw
wewnętrznych.

Abu Katada aresztowany w swoim domu w Londynie
Źródło zdjęć: © AFP/Site Intelligence Group

51-letni Katada został w lutym zwolniony, pod wieloma warunkami, z więzienia o zaostrzonym rygorze w Long Lartin w Anglii. W styczniu Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że islamista nie może być deportowany do Jordanii, ponieważ tamtejszy wymiar sprawiedliwości mógłby nie zagwarantować mu sprawiedliwego procesu i istnieje prawdopodobieństwo, że wykorzystane zostaną zeznania pozyskane na drodze tortur.

Szefowa Home Office (MSW) Theresa May, która negocjowała z władzami jordańskimi deportację Katady, uzyskała jednak od nich zapewnienie, że tak się nie stanie.

Orzeczenie trybunału wywołało żywy sprzeciw Wielkiej Brytanii. O północy mija termin, w jakim Londyn może się odwołać od decyzji trybunału.

Sądy brytyjskie i hiszpańskie opisywały Jordańczyka jako jedną z czołowych postaci Al-Kaidy i jej duchowego przywódcę w Europie. Władze brytyjskie twierdzą, że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

W Jordanii Katada został oskarżony o terroryzm i skazany zaocznie w związku z dwoma zamachami bombowymi w 1999 i 2000 roku.

Według brytyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych deportacja powinna nastąpić ok. 30 kwietnia. Jednak jeśli obrońcy Jordańczyka zdecydują się złożyć odwołanie od decyzji o ekstradycji, procedura deportacyjna może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

W 2002 roku Katada, Jordańczyk o palestyńskich korzeniach, został w W. Brytanii aresztowany na mocy ustawy antyterrorystycznej, która w tamtym czasie dopuszczała przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm bez postawienia im zarzutów.

Został zwolniony w 2005 roku po uchyleniu kontrowersyjnego prawa. Już po kilku miesiącach wrócił jednak do celi, ponieważ Jordania wystąpiła do władz brytyjskich z wnioskiem o jego ekstradycję w związku z zarzutami terroryzmu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)