Trwa ładowanie...

Absurd z testami na koronawirusa. Urzędnicy zarekwirowali maszynę szpitalowi, by oddać innemu

Zapobiegliwa dyrektorka szpitala w Grodzisku Mazowieckim własnymi dojściami załatwiła sobie możliwość zakupu urządzenia do testów na Covid-19. Zanim sprzęt dojechał do Grodziska, został zarekwirowany przez krajowego konsultanta ds. obronności.

Share
Absurd z testami na koronawirusa. Urzędnicy zarekwirowali maszynę szpitalowi, by oddać innemuŹródło: PAP/EPA, fot: Wojtek Jargiło
d1k6cac

Ministerstwo Zdrowia chwali się, że z dnia na dzień rośnie liczba wykonywanych testów na obecność koronowirusa. Według ekspertów WHO właśnie duża liczba testów wraz w wynikami pokazują prawdziwy obraz epidemii koronawirusa. Historia z Grodziska Mazowieckiego odsłania kulisy tej walki.

Już 10 dni temu dyrektor Szpitala Zachodniego Krystyna Płukis wykazała się zapobiegliwością i postanowiła kupić sprzęt do przeprowadzania testów na obecność koronawirusa. Obdzwoniła wszystkich przedstawicieli firm medycznych, jacy współpracowali z jej szpitalem. Udało się!

- Uzyskałam informację, że u jednego z dystrybutorów jest dostępna maszyna, która do tej pory była urządzeniem demonstracyjnym. Sprzęt miał gwarancję producenta. Cały rynek i tak jest już wyczyszczony z takich urządzeń. Oczywiście zadeklarowałam, iż bierzemy ten sprzęt - relacjonuje WP Krystyna Płukis.

d1k6cac

Koronawirus w Polsce. Bitwa o maszynę do testów

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego wraz z radnymi szybko potwierdzili, że mają w kasie wolne 140 tys. zł potrzebne na zakup sprzętu. Gdy tylko w lokalnych mediach ogłoszono ten mały sukces w przygotowaniach do epidemii, do sprawy wtrącił się krajowy konsultant ds. obronności. Dyrektorka otrzymała decyzję, że sprzęt zostaje przejęty przez konsultanta i trafi do szpitala zakaźnego w Grudziądzu.

Przypomnijmy, że województwo kujawsko-pomorskie do niedawna było białą plamą na mapie zakażeń na koronawirusa. Najprawdopodobniej właśnie ze względu na małą liczbą przeprowadzanych testów i długi czas oczekiwania na wyniki próbek przesłanych do innych laboratoriów.

- Zadziałała specustawa, nie mam do nikogo pretensji. Gdybym wiedziała, że inny szpital pilnie potrzebuje takiego sprzętu, sama bym się podzieliła - dodaje dyrektor Płukis.

Stanowisko w sprawie zarekwirowanej maszyny zamieścił też Urząd Gminy w Grodzisku Mazowieckim. - "Wyjaśniamy, że Grodzisk Mazowiecki nie wydał żadnych środków finansowych na zakup aparatu. Na prośbę Szpitala Zachodniego nasza Gmina zabezpieczyła w ostatnim czasie ok. 140 tys. zł na ten cel, ale ponieważ dostępność urządzeń jest ograniczona, a zapotrzebowanie ogromne, oczekiwaliśmy w kolejce na możliwość zakupu. Jednak z uwagi na wzrost zakażeń w Polsce rząd podjął decyzję, iż aparat początkowo przeznaczony dla grodziskiego szpitala trafi tam, gdzie w tym momencie jest bardziej potrzebny, czyli do szpitala zakaźnego w województwie kujawsko-pomorskim" - czytamy w komunikacie.

Testy na koronawirusa. Czesi robią ich więcej

W Polsce aktualnie wykonywanych jest około 1,6 testów na dobę, łącznie przebadano ponad 11 tys. próbek - podało Ministerstwo Zdrowia. W czwartek liczba zakażonych przekroczyła trzysta osób.

d1k6cac

Pod względem liczby testów na milion mieszkańców Polskę prześcignęły m.in. takie kraje jak Dania i Czechy. U naszych południowych sąsiadów wykonano 9,5 tys. testów, wykrywając prawie 600 przypadków. Przykład 10 milionowego kraju pokazuje, że im więcej wykonuje się testów, tym więcej przybywa ujawnionych przypadków Covid-19.

Łukasz Szumowski poinformował, że polskie laboratoria mogą wykonywać ok. 3 tys. testów dziennie, czyli dwa razy więcej niż teraz przeprowadzają. - Do laboratoriów trafiło już ok. 50 tys. testów. Przepustowość laboratoriów rośnie - powiedział szef resortu zdrowia w Radiowej Trójce. Szumowski zapewnił, że niebawem ponownie rozpocznie pracę laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH, gdzie potwierdzono zakażenie u jednego z pracowników.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1k6cac
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k6cac
d1k6cac
Więcej tematów