Trwa ładowanie...
15-12-2008 20:20

Abp Życiński: ustawa bioetyczna lepsza niż jej brak

Abp Józef Życiński uważa, że przygotowywana ustawa bioetyczna jest rozwiązaniem bliższym chrześcijaństwu niż obecny brak przepisów prawnych regulujących m.in. sprawę dodatkowych embrionów przy zapłodnieniu in vitro.

Abp Życiński: ustawa bioetyczna lepsza niż jej brakŹródło: PAP
d3lcww7
d3lcww7

- Te rozwiązania nie są wyrazem chrześcijańskiego wartościowania, które znalazło wyraz w instrukcji "Dignitas personae", ale mimo to są wyrazem tego humanizmu, tego szacunku dla życia, które jest bliższe chrześcijaństwu niż obecny brak przepisów - powiedział metropolita lubelski.

Abp Życiński dodał, że praca posła Jarosława Gowina, który kieruje zespołem ds. bioetyki przy kancelarii premiera, jest "wyrazem troski o ochronę życia".

- Zarówno troska o to, aby nie zabijać embrionów, by nie odwoływać się do zamrażania zarodków ludzkich, jak i troska o adopcję dzieci, która ma być następnym krokiem przygotowywanej ustawy jest bardzo bliska tradycji chrześcijańskiej - zaznaczył.

Abp Życiński przypomniał, że Polska podpisała, ale do dziś nie ratyfikowała Konwencji z Oviedo z 1997, która, jak podkreślił, "przewiduje, że szacunek dla embrionów będzie wyrazem naszej kultury życia i że jakakolwiek forma zabicia embrionów będzie uznana za sprzeczną z tradycją humanizmu, która kształtowała kulturę europejską".

d3lcww7

Metropolita podkreślił, że w Polsce nie ma obecnie żadnych przepisów wykonawczych w tej sprawie. "Skutkiem tego, w obecnych warunkach, ci którzy chcą robić biznes prowadząc kliniki, w których przeprowadza się zapłodnienie in vitro, nie są skrępowani żadnymi przepisami, jakie obowiązują w innych krajach europejskich, które przeprowadziły ratyfikację Konwencji" - powiedział abp Życiński.

W obecnej sytuacji w Polsce - zdaniem hierarchy - "można iść po najmniejszej linii oporu nie troszcząc się o szacunek dla życia". Według abp. Życińskiego regulacje prawne "inspirowane refleksją dr. Gowina" są próbą przeciwdziałania tej sytuacji.

Zdaniem abp. Życińskiego krytycy, którzy uważają, że trzeba potępić przygotowywaną ustawę bioetyczną, jak i połączoną z nią koncepcję człowieka, "w swoim radykalizmie odchodzą dość daleko od nauczania Jana Pawła II".

Metropolita przywołując encyklikę Jana Pawła II "Ewangelium vitae" powiedział, że chrześcijański parlamentarzysta, w sytuacji, gdy niemożliwe jest zastosowanie w prawie nauczania Kościoła w sprawie ochrony życia, powinien szukać rozwiązań, które będą zmniejszały negatywne skutki nowej ustawy.

d3lcww7

- Zgodnie ze swoim sumieniem parlamentarzysta chrześcijański, świadomy, że żyje w społeczeństwie pluralistycznym, gdzie nie da się przeprowadzić takich regulacji, by instrukcja Kongregacji Nauki Wiary stała się prawem w Polsce, będzie szukał rozwiązania, w którym możliwe jest ograniczenie szkodliwości nowej ustawy i znalezienie takich regulacji, które będą najbliżej do chrześcijańskich zasad szacunku dla człowieka - powiedział abp Życiński.

- Nie wolno nam obrazić się i powiedzieć: ja w takim razie wycofuję się i jestem nieobecny - dodał.

d3lcww7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lcww7
Więcej tematów