ŚwiatAbp Nycz: nominacja na arcybiskupa warszawskiego zaskoczyła mnie

Abp Nycz: nominacja na arcybiskupa warszawskiego zaskoczyła mnie

Nominacja na arcybiskupa warszawskiego całkowicie mnie zaskoczyła - powiedział arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz w wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire".

Abp Nycz: nominacja na arcybiskupa warszawskiego zaskoczyła mnie
Źródło zdjęć: © PAP

02.07.2007 | aktual.: 02.07.2007 08:53

Zapytany o okoliczności otrzymania nominacji abp Nycz odpowiedział "że sytuacja, którą zastał wcale nie była łatwa i spokojna". Tym bardziej, że nominacja na arcybiskupa warszawskiego całkowicie mnie zaskoczyła. Próbowałem od samego początku przywrócić klimat stabilizacji i zaufania, w przekonaniu, że czas przywraca spokój i leczy rany - dodał.

Arcybiskup żywo odniósł się także do problemu lustracji w polskim Kościele, któremu dziennik poświęcał bardzo wiele miejsca w poprzednich miesiącach, publikując głosy niektórych hierarchów, a także Lecha Wałęsy i Tadeusza Mazowieckiego.

Myślę, że najtrudniejsze mamy już za sobą – stwierdził abp Nycz. Dziś sytuacja jest już bardziej jasna, również dzięki zdecydowanemu zobowiązaniu się Kościoła do ukazania przeszłości w pełnym świetle. Nie podoba mi się słowo lustracja, preferuję mówienie o oczyszczeniu pamięci, które musi się odbyć w duchu pojednania oraz przebaczenia, a nie w klimacie nienawiści i zemsty. Cała sprawa stała się poza tym okazją do zapoznania się z całą naszą przeszłością, z której wyłania się obraz heroiczności polskiego Kościoła - dodał.

Arcybiskup wyraził też ubolewanie wobec faktu, że opinia publiczna skoncentrowała się głównie na negatywnych przypadkach współpracy z aparatem komunistycznym, co w konsekwencji zaciera prawdziwy obraz przeszłości w świadomości historycznej i religijnej młodych pokoleń Polaków.

Biskupa poproszono też o krótką analizę roli Polski w UE, w perspektywie ostatnich sporów na europejskiej scenie politycznej. Arcybiskup oświadczył, że cały czas spogląda na obecność Polski w UE z dużym optymizmem, a wszystkie próby zagwarantowania dobrego status quo Polski w UE są oceniane przez niego pozytywnie.

Zapytany z kolei o swój program pastoralny odpowiedział, że "przede wszystkim trzeba umocnić dziedzictwo wiary pokoleniowej, które jest jeszcze w Polsce bardzo duże, a sporo ludzi uczęszcza na mszę świętą niedzielną". Na tej bazie musimy rozwijać nową ewangelizację w środowiskach, przede wszystkim tych miejskich, coraz bardziej zsekularyzowanych. Bardzo ważna jest w tym rola mass-mediów: mamy dużo takich, które zwracają się do wiernych, ale istnieją braki w komunikowaniu się ze środowiskami bardziej oddalonymi od Kościoła - dodał.

W ostatnim pytaniu wywiadu postawiono także pytanie o Radio Maryja, którego rola i obecność w polskim Kościele Katolickim od dawna wywołuje duże zainteresowanie włoskich mediów. Nie postrzegam go jako jakiejś przeszkody, nawet, jeśli wznieca nieco zakłopotania z powodu koncepcji Kościoła, który jawi się jako zamknięty i oblężony wieczernik. To radio miało i ma dużą zasługę w zwracaniu się do osób starszych, chorych i generalnie do słabszej i bardziej zapomnianej części polskiego społeczeństwa. Rozwiązaniem nie jest zamknąć Radio Maryja, ale je ulepszać – zakończył Nycz.

Przypomnijmy, że abp Nycz znalazł się w gronie 46 katolickich hierarchów, którzy w piątek otrzymali od papieża Benedykta XVI paliusz – znak władzy metropolitalnej i więzi z biskupem Rzymu. Drugim polskim reprezentantem w tej grupie był metropolita białostocki, abp Edward Ozorowski. 30 czerwca wszyscy arcybiskupi zostali przyjęci przez papieża na audiencji prywatnej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)