Trwa ładowanie...
d1yzdby
08-05-2006 13:55

Abp Nossol odebrał w Berlinie Nagrodę Polsko-Niemiecką

Ordynariusz opolski abp Alfons Nossol odebrał w Berlinie z rąk sekretarz stanu w polskim MSZ Anny Fotygi i szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera Nagrodę Polsko-Niemiecką za 2005 rok.

d1yzdby
d1yzdby

Arcybiskup jest gwarantem, że pojednanie polsko-niemieckie jest możliwe - powiedział Steinmeier podczas uroczystości zorganizowanej w niemieckim MSZ.

Steinmeier przypomniał zasługi abp. Nossola dla pojednania Polaków i Niemców w okresie komunizmu i po 1989 roku. Nazwał go też "filarem mostu łączącego Polskę z Europą", a - jak podkreślił - most ten stał się głównym połączeniem geograficzno-politycznym Europy.

Nawiązując do rocznicy zakończenia II wojny światowej szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że Niemcy doskonale zdają sobie sprawę, kto jest za nią odpowiedzialny i kto padł jej pierwszą ofiarą. Steinmeier oświadczył, że pamięć o wojnie musi być przekazywana kolejnym pokoleniom, ale nie powinniśmy dopuścić, aby "pamięć i żałoba były nadużywane". Zaznaczył, że abp Nossol jest gwarantem tego, że jest to możliwe.

Szef niemieckiego MSZ powiedział też, że stosunki polsko- niemieckie są obecnie tak dobre, że wytrzymują różnicę zdań, jaka niekiedy pojawia się między naszymi krajami. W tym kontekście Steinmeier wymienił m.in. sprawę budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom, czy budowę rurociągu po dnie Bałtyku. Jak podkreślił, różnice zdań i interesów to rzecz normalna między zaprzyjaźnionymi sąsiadami, a ważne jest to, aby znaleźć takie rozwiązanie tych problemów, które byłoby do przyjęcia dla obu stron.

d1yzdby

Z kolei Anna Fotyga podkreśliła, że proces pojednania polsko- niemieckiego, rozpoczęty słynnym listem biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku oraz poprzedzającym go Memorandum wschodniego Kościoła ewangelickiego Niemiec, napotykał przez lata na liczne trudności. Przezwyciężali je tacy ludzie jak abp Nossol. To dzięki ich pracy możliwe jest obchodzenie wspólnie przez Polaków i Niemców 61. rocznicy zakończenia II wojny światowej - podkreśliła Fotyga.

Sam abp Nossol podkreślił, że obecnie naszym celem powinno stać się doprowadzenie nie tylko do przyjaźni narodów polskiego i niemieckiego, ale do przyjaźni narodów w całej wspólnej Europie - którą nazwał - "wspólnotą ducha".

Ordynariusz opolski, polski arcybiskup pochodzenia niemieckiego, był od lat wielkim orędownikiem pojednania Polaków i Niemców.

Abp Nossol jest członkiem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan oraz Papieskich Komisji Mieszanych dla Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem katolickim i prawosławnym a także między Kościołem katolickim i luterańskim.

d1yzdby

Jest też członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski i Rady Naukowej Episkopatu. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. Profesor i Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego jest także doktorem honoris causa Uniwersytetów w Muenster, Moguncji, Opolu, Warszawie (CHAT) i Bambergu.

Laureatów nagrody od 1993 roku corocznie wyłania komitet, któremu obecnie przewodniczą Władysław Bartoszewski i Karl-Heinz Hornhues. Obaj byli obecni podczas uroczystości w Berlinie.

Pierwszymi laureatami Nagrody Polsko-Niemieckiej zostali Tadeusz Mazowiecki oraz pośmiertnie Willy Brandt.

Anna Staszkiewicz

d1yzdby
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yzdby
Więcej tematów