Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim
Abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, został metropolitą krakowskim. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku, a po siedmiu latach wyjechał do Rzymu na studia. Metropolitą łódzkim został cztery lata temu.
Urodził 24 lipca 1949 roku w Poznaniu, gdzie skończył studia w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym. W 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie i został wikariuszem w parafii w Odolanowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Dwa lata później wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.
Do Polski wrócił w 1980 roku i przez 16 lat był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. W tym czasie zaczął też pisać do „Tygodnika Katolickiego”, którego na początku lat 90. został redaktorem naczelnym. Sprawował też funkcję prefekta Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
W 1996 roku otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej. A rok później Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej.
W 2012 roku papież Benedykt XVI mianował abp Marka Jędraszewskiego metropolitą łódzkim. Po jego nominacji pojawiły się opinie, że jest człowiekiem dialogu łatwo nawiązującym kontakty z ludźmi, który jest życzliwy wobec świata i jego problemów.
Jedną z jego głośnych decyzji było zakończenie Ekumenicznej Drogi Krzyżowej. Od 2000 roku uczestniczyli w niej wierni i duchowni różnych Kościołów chrześcijańskich, ale abp Marek Jędraszewski zdecydował, że powróci do katolickiego charakteru drogi krzyżowej.
Od 2013 roku abp Jędraszewski prowadzi "Dialogi w katedrze". Jak podkreśla Archidiecezja Łódzka, jest to cykl spotkań cieszący się dużą popularności, podczas których arcybiskup odpowiada na pytania wiernych. Na ostatnim spotkaniu poruszał problem troski o środowisko naturalne. Na innych spotkaniach mówił też m.in. o in vitro, patriotyzmie i ateizmie.