Trwa ładowanie...
d2te7jn

Abp Kowalczyk o pojednaniu polsko-niemieckim

Pojednanie biskupów Polski i Niemiec sprzed 40 lat otworzyło drogę dla papieża Polaka i papieża Niemca - powiedział we Wrocławiu nuncjusz apostolski w Polsce Józef Kowalczyk. W homilii podczas uroczystej mszy świętej w katedrze wrocławskiej, arcybiskup powiedział, że podpisywane dziś oświadczenie episkopatów Polski i Niemiec jest znakiem nadziei i stanowi ważne zadanie także dla przyszłych pokoleń.

d2te7jn
d2te7jn

Analizując aktualną sytuację w Polsce, nuncjusz ubolewał, że daleko nam do rzeczywistej realizacji ideałów "Sierpnia". Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wymienił: egoizm, niedojrzałość do życia w demokracji, korupcję, czy zatracanie ideałów zakorzenionych w wartościach chrześcijańskich. Arcybiskup wyraził nadzieję, że młode pokolenie nie zmarnuje trudu i cierpienia tych, którzy walczyli o Polskę poprzez zryw "Solidarności".

W homilii, Józef Kowalczyk ostro sprzeciwił się też powszechnemu fałszowaniu podstawowych bożych pojęć, jakimi posługuje się człowiek. Jako przykład podał pojęcie tolerancji:

W imię tolerancji propaguje się szeroko mit uciemiężonej mniejszości seksualnej, aby zmienić znaczenie treściowe takich pojęć, jak małżeństwo czy rodzina, zastępując je pojęciem związku partnerskiego - powiedział Józef Kowalczyk. Dodał, że niestety nie ma w Polsce tolerancji dla ludzi, którzy rozumieją tolerancję w dotychczasowy tradycyjny sposób, tzn. w duchu poszanowania przykazań bożych.

Na zakończenie nuncjusz przywołał słowa Jana Pawła II, wygłoszone podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się! Otwórzcie, a nawet, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, co jest w człowieku".

d2te7jn

Uroczyste podpisanie wspólnego oświadczenia o pojednaniu przez biskupów polskich i niemieckich z okazji 40. rocznicy słynnej wymiany listów między episkopatami Polski i Niemiec zakończyło we Wrocławiu 333. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Podpisy pod oświadczeniem złożyli przewodniczący Episkopatów obu krajów: arcybiskup Józef Michalik i kardynał Karl Lehmann oraz biskup Limburgii Franz Kamphaus, metropolita wrocławski arcybiskup Marian Gołębiewski i metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński. Od tego momentu polska wersja dokumentu staje się tekstem oficjalnym. 21 września dokument w wersji niemieckiej został podpisany w Fuldzie (Niemcy).

Chcemy być pokoleniem prawdy i pojednania - powiedział abp Michalik podczas uroczystości. Podziękował narodowi niemieckiemu za pomoc okazywaną Polakom po wojnie, a zwłaszcza w czasie stanu wojennego.

d2te7jn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2te7jn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj