Abp Kazimierz Nycz uczestniczył w obchodach Dnia Judaizmu
Spotkanie judaizmu jest w pewnym sensie warunkiem spotkania z Chrystusem - powiedział abp Kazmierz Nycz. Metropolita Warszawski uczestniczył w obchodach 11 Dnia Judaizmu.
Przed uroczystą eucharystią hierarcha nawiązując do książki Jana Tomasza Grossa "Strach" podkreślił, że przez ciągle rozdrapywanie, rany w stosunkach polsko-żydowskich nie mogą się zabliźnić. Przestrzegł też przed wybiórczym ukazywaniem historycznych faktów.
W homilii hierarcha przypomniał słowa Jana Pawła II, który mówił, że ten kto spotkał Chrystusa spotkał Judaizm. Dlatego ważne jest poznawanie religii, którą spotyka każdy, kto sięga po Stary Testament - podkreślił metropolita warszawski. Przestrzegł też przed umniejszaniem znaczenia judaizmu, ponieważ jak zaznaczył, spotkanie tej religii jest w pewnym sensie warunkiem spotkania z Chrystusem.
Po mszy przedstawiciele judaizmu oraz kościołów chrześcijańskich wspólnie komentowali biblijne teksty. Piotr Kowalik z warszawskiej gminy żydowskiej zaznaczył w rozmowie, że zbliżenie judaizmu i chrześcijaństwa jest stosunkowo młodym zjawiskiem, szczególnie w Polsce. Wśród problemów we wspólnym dialogu Kowalik wskazał zjawisko antysemityzmu. Z uznaniem mówił o działaniach Kościoła na rzecz wyeliminowania tego przykrego dla strony żydowskiej zjawiska.
Rabin Burt Schuman wyraził z kolei zadowolenie z rozwoju dialogu polsko-żydowskiego. Zaznaczył, że posuwa się on we właściwym kierunku. Nasze narody mają tyle wspólnego; łączy nas wspólna historia. Czas abyśmy dzielili się nią w atmosferze zrozumienia i miłości. Musimy wyleczyć rany i zburzyć dzielące nas mury - powiedział Schuman.
W Polsce mieszka ok. 20 tys. Żydów. Dzień Judaizmu ustanowiony został przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Poprzedza on Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpocznie się 19 stycznia.