Trwa ładowanie...
d40uv5z

Abp Hoser o "Klątwie": to sztuka kloaczna

- Obrażanie uczuć religijnych za publiczne pieniądze jest publicznym skandalem - stwierdził abp Henryk Hoser podczas rozmowy w RMF FM. Duchowny odniósł się do kwestii związanych z protestami kobiet i antykoncepcją "dzień po", podkreślając, że tabletka, która jest hormonem, powinna być dostępna wyłącznie na receptę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Henryk Hoser
Abp Henryk Hoser (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d40uv5z

Pytany o dostęp do pigułki "dzień po", Hoser uznał, że tabletka powinna być wyłącznie na receptę, "tak jak każdy hormon". - W mojej ocenie antykoncepcja i jej skrajna postać w postaci tej pigułki jest nakierowana na ludzką fizjologię, a nie chorobę – powiedział i dodał, że podważanie jej działania poronnego jest "zakłamywaniem rzeczywistości". - Nie byłaby antykoncepcją awaryjną, gdyby nie była poronna - zaznaczył.

Duchowny stwierdził, że kolejne akcje protestacyjne kobiet rozpoczynające się 8 marca prowadzą do zjednoczenia, w którym jest wiele "zakłamań, nieporozumień". - Ich prawa nie są zagrożone - podkreślił i dodał, że Kościół życzy kobietom "dobrego życia".

W ocenie abp. kontrowersyjna "Klątwa" nie powinna zostać wystawiona za "publiczne pieniądze". - To sztuka kloaczna - podsumował i dodał, że określanie jej "sztuką" jest nawet "nadużyciem". Duchowny podkreślił również ciężar winy spoczywającej na osobach, które dopuszczają się pedofilii i stwierdził, że należy się za modlić za jej ofiary.

d40uv5z

W opinii abp. Hosera spory wokół interpretacji ostatniej papieskiej adhortacji "Armoris laetitia", dotyczące zwłaszcza udzielania komunii osobom rozwiedzionym i żyjącym w nowych związkach, mogą zostać rozwiązane przez podparcie się nauczaniem Jana Pawła II z "Familiaris consortio". - Nauczanie papieskie jest ciągłe - podkreśli i dodał, że "Franciszek wyraźnie mówi, że nie ma zmian w nauczaniu Kościoła".

Duchowny opowiedział również o papieskich oczekiwaniach wobec misji abp. Hosera w Medjugorie, podczas której ma zbadać, w jaki sposób zostało zorganizowane duszpasterstwo wokół pielgrzymów przybywających do miejsca objawień. Kościół do tej pory nie uznał ich prawdziwości ani jej nie zaprzeczył. - Moją misją jest opisanie struktury duszpasterstwa - stwierdził.

- Post to jest głęboka orka ludzkiego sumienia - podkreślił w pierwszy dzień Wielkiego Postu i podkreślił, że jego istotą jest nie tyle samo ograniczenie ilościowe i jakościowe posiłków, lecz także modlitwa, jałmużna i "zajmowanie się takimi sprawami, które prowadzą do Boga".

d40uv5z

Podziel się opinią

Share
d40uv5z
d40uv5z
Więcej tematów