PolskaAbp Gądecki: powinien być program państwowej lustracji

Abp Gądecki: powinien być program państwowej lustracji

Metropolita poznański i wiceprzewodniczący
Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki
powiedział, że "powinien być program państwowej lustracji, do
którego każdy by się dostosował, niezależnie od tego, z jakiej
grupy społecznej pochodzi osoba podejrzana o współpracę z SB".

Opinię taką abp Gądecki wyraził przed rozpoczynającymi się w Poznaniu trzydniowymi obradami 336. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zaplanowano m.in. dyskusję na temat zasobów archiwalnych SB, dotyczących osób duchownych.

Pytany przez dziennikarzy o powołanie ogólnokościelnej komisji lustracyjnej ds. duchowieństwa, abp Gądecki ocenił, że choć komisja taka miałaby o wiele poważniejszą rangę i lepiej oddawałaby rzeczywistość niż komisje diecezjalne, to jednak - jak podkreślił - jest to za niski poziom przedstawiania takiej sprawy, która powinna mieć wymiar ogólnopolski. Uznał, że powoływanie komisji lustracyjnych poszczególnych grup społecznych "zawsze musi budzić obawy o ich tendencyjność".

Według abpa. Gądeckiego, nie należy się spodziewać natychmiast wspólnego stanowiska Episkopatu Polski w sprawie lustracji księży. Dodał, że wymaga to poważniejszego podejścia do kwestii współpracy duchownych z SB. Zdaniem metropolity, do tej pory o ewentualnej współpracy duchownych z SB "mówiło się tylko ogólnikowo".

Jeżeli taki dokument miałby powstać, to powinien być bardziej poważny i dopracowany niż tylko podejście ogólnikowe- podkreślił arcybiskup. Dodał, że dyskusja na temat zasobów archiwalnych IPN, dotyczących współpracy duchownych z SB, ma dotyczyć refleksji kard. Stanisława Dziwisza na temat lustracji.

Nie ma natomiast takiego punktu jak wspólny tekst dotyczący lustracji, jako efekt pracy Konferencji Episkopatu Polski- powiedział abp Gądecki.

Biskupi podczas obrad kontynuować będą również dyskusję zapoczątkowaną w maju na Jasnej Górze na temat Radia Maryja, m.in. w kontekście prac rady programowej tej rozgłośni.

Na zakończenie obrad ma zostać opublikowany list biskupów polskich, skierowany do papieża Benedykta XVI, z podziękowaniem za pielgrzymkę do Polski.

W piątek wieczorem Episkopat Polski odprawi mszę świętą pod przewodnictwem prymasa Polski kard. Józefa Glempa dla uczczenia 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku, podczas której homilię wygłosi przewodniczący KEP abp Józef Michalik.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)