Abp Dziwisz został kardynałem
Arcybiskup-metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz skupiał na sobie najwięcej uwagi widzów i mediów spośród wszystkich 15 dostojników kościelnych, którzy otrzymali podczas konsystorza w Watykanie biret kardynalski.
Na pierwszy konsystorz - czyli zgromadzenie kardynałów - pontyfikatu Benedykta XVI przybyły tysiące wiernych z rozsianych po świecie macierzystych diecezji nowych purpuratów. Powiewały liczne polskie flagi, trzymane przez pielgrzymów z rodzinnej miejscowości kardynała Dziwisza Raby Wyżnej oraz z innych regionów Polski.
Gdy 15 nowo mianowanych kardynałów pojawiło się na Placu świętego Piotra, wśród wiernych wybuchł ogromny entuzjazm. Uśmiechnięci purpuraci pozdrawiali pielgrzymów, machali do nich rękoma.
Do godności kardynalskiej oprócz metropolity krakowskiego podniesieni zostali także prefekt Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskup William Joseph Levada, prefekt Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego, arcybiskup Franc Rode, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, arcybiskup Agostino Vallini oraz arcybiskupi Caracas - Jorge Urosa Savino, Manili - Gaudencio Rosales, Bordeaux - Jean Pierre Ricard, Toledo - Antonio Canizares Llovera, Seulu - Nicholas Cheong Jin-Suk, Bostonu - Patrick O'Malley i Bolonii - Carlo Caffarra oraz biskup Hong Kongu Joseph Zen Ze-kiun.
Ponadto godność kardynałów otrzymało trzech hierarchów, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie mogą brać udziału w konklawe. Są to emerytowany nuncjusz apostolski we Włoszech, abp Andrea Cordero Lanza di Montezemolo, emerytowany arcybiskup Tamale w Ghanie Peter Proeku Dery oraz rektor Papieskiego Instytutu Biblijnego Albert Vanhoye.
Na początku uroczystości Benedykt XVI odczytał łacińską formułę mianowania kardynałów oraz ich nazwiska.
Następnie w homilii papież powiedział, że liczy na nowo mianowanych kardynałów. Podkreślił, że Kolegium Kardynalskie jest, jak to ujął, "swego rodzaju Senatem Kościoła, powołanym do ścisłej współpracy z następcą świętego Piotra w wypełnianiu zadań, związanych z jego powszechną misją apostolską".
Liczę na was drodzy bracia kardynałowie, że sprawicie, iż zasada miłości będzie mogła promieniować i ożywi Kościół na każdym szczeblu jego hierarchii, w każdej wspólnocie i instytucie zakonnym, w każdej inicjatywie duchowej, apostolskiej i działalności społecznej - mówił Benedykt XVI.
Liczę na was - dodał papież - i na to, że dzięki uważnej trosce o małych i biednych Kościół będzie niósł światu wyraziste orędzie i wyzwanie cywilizacji miłości. Benedykt XVI poprosił też o wsparcie ze strony Kolegium Kardynalskiego w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan.
Gdy papież nakładał biret kardynałowi Dziwiszowi, na placu świętego Piotra rozległy się gromkie brawa.
W godzinach popołudniowych w komnatach Pałacu Apostolskiego kardynałowie będą przyjmować życzenia od wiernych, pielgrzymów z ich rodzinnych stron oraz oficjalnych delegacji, przybyłych na konsystorz. Metropolita krakowski będzie przyjmował gości w przepięknej Sali Papieży.
W sobotę 25 marca przed południem Benedykt XVI odprawi mszę na Placu świętego Piotra, podczas której wręczy nowo mianowanym książętom Kościoła pierścienie kardynalskie.
Wraz z powołaniem 15 nowych kardynałów ich liczba wynosi obecnie 193. 120 z nich ma prawo uczestniczenia w konklawe - jest to ich liczba maksymalna, ustalona w regulującej wybory papieża konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Universi Dominici Gregis" z 1996 roku.
Podczas piątkowego konsystorza ogłoszono także, że rzymskim kościołem tytularnym kardynała Stanisława Dziwisza będzie kościół Santa Maria del Popolo na słynnym Piazza del Popolo.
Sylwia Wysocka