Abp Canterbury: nie ma planów zjednoczenia Kościołów anglikańskiego i katolickiego
Anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams powiedział, że nie ma planów zjednoczenia Kościołów katolickiego i anglikańskiego, ale prowadzony od 40 lat dialog będzie kontynuowany.
W ogóle nie ma planów (zjednoczenia). Będziemy jednak kontynuować dyskusje, jak to robimy od 40 lat- oświadczył arcybiskup, zapytany o perspektywy na połączenie i o to, czy może do niego dojść za jego posługi.
Williams przebywa w RPA, gdzie bierze udział w anglikańskiej konferencji poświęconej sposobom walki z biedą i epidemią HIV/AIDS. Wcześniej działał na rzecz zapobieżenia rozłamowi na tle wyświęcania gejów i stosunku do związków osób tej samej płci we Wspólnocie Anglikańskiej, składającej się z 38 autonomicznych Kościołów anglikańskich na całym świecie.
O toczących się dyskusjach na temat zjednoczenia Kościołów katolickiego i Kościołów anglikańskich pod duchowym przewodnictwem papieża informował w lutym brytyjski dziennik "The Times". Anglikańscy i katoliccy hierarchowie zastrzegali wówczas, że dokument w tej kwestii ma zostać opublikowany jeszcze w tym roku, choć oba Kościoły czeka jeszcze długa droga.
Wśród różnic doktrynalnych stojących na drodze do zjednoczenia hierarchowie wymieniali m.in. wyświęcanie homoseksualistów i kobiet, co miało miejsce we Wspólnocie Anglikańskiej oraz celibat, obecny w katolicyzmie.
Innym ze spornych obszarów jest struktura hierarchii kościelnej. W Kościele katolickim ostatecznym autorytetem jest papież. Kościoły tworzące Wspólnotę Anglikańską uznają wprawdzie duchowy prymat arcybiskupa Canterbury (zwierzchnika duchowego Kościoła Anglii), ale mają dużą autonomię.
Kościół anglikański wyłonił się w XVI wieku z Kościoła katolickiego w związku ze sporem między Henrykiem VIII Tudorem a papiestwem o unieważnienie małżeństwa króla z Katarzyną Aragońską.
Kościół anglikański liczy ok. 80 milionów wiernych na całym świecie, a Kościół katolicki - ok. miliarda.