Trwa ładowanie...

Aborcja w Polsce. Protesty w całym kraju po wyroku TK. Kordon policji koło domu Kaczyńskiego

W całej Polsce odbywają się protesty po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Po raz kolejny manifestujący zebrali się koło domu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na miejscu jest obecna policja, która zablokowała ulicę.

Share
Protest w Warszawie po wyroku TK ws. aborcji. Kordon policji koło domu Kaczyńskiego
Protest w Warszawie po wyroku TK ws. aborcji. Kordon policji koło domu Kaczyńskiego
d473te9

O 19 ruszył kolejny protest przed domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Dzień wcześniej zebrał się tłum osób niezadowolonych z powodu czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Jak informuje reporter WP Klaudiusz Michalec, na miejscu obecna jest policja. Funkcjonariusze odgrodzili ulicę z dwóch stron, widoczne są liczne furgonetki. Policjanci przez megafony ostrzegają przed zagrożeniem epidemicznym i wzywają protestujących do rozejścia się.

d473te9

Oglądaj relację z protestu tutaj.

TK uznał, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Zbadania przepisów domagali się w 2019 r. posłowie PiS.

d473te9

Decyzja TK ws. aborcji ze względu na wadę płodu wywołała wiele emocji. Późnym popołudniem w czwartek tłum zebrał się pod budynkiem Trybunału przy al. Szucha w Warszawie, po czym przeszedł pod siedzibę PiS na Nowogrodzką.

Spontaniczny protest zakończył się na Żoliborzu w pobliżu domu Jarosława Kaczyńskiego. W ruch poszedł gaz łzawiący oraz armatki wodne. Z kolei policja informowała, że w stronę funkcjonariuszy poleciały kamienie.

TK podjął decyzję ws. aborcji. Joanna Scheuring-Wielgus: Kaczyński wywołał wojnę przeciwko kobietom

Aborcja w Polsce. Protesty w całym kraju

Protesty odbywają się nie tylko w stolicy. Manifestujący pojawili się również na ulicach m.in. Poznania, Wrocławia, Zielonej Góry, Łodzi, Bydgoszczy, Krakowa, Częstochowy. Szacuje się, że manifestacje odbywają się w około 60 miastach.

d473te9

Docierają informacje z Poznania, że protestujący przenieśli się na Ostrów Tumski przed siedzibę Archidiecezji Poznańskiej. Organizatorzy akcji apelują o spokój i przypominają, że zgromadzenie jest pokojową manifestacją.

WP
Protest we Wrocławiu. Marsz ulicami miastaŹródło: WP

W wydarzeniach biorą udział m.in. politycy, którzy zamieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia i filmy. Poniżej wpisy Katarzyny Lubnauer i Borysa Budki z Koalicji Obywatelskiej oraz Krzysztofa Śmiszka z Lewicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d473te9

Podziel się opinią

Share
d473te9
d473te9
Więcej tematów