Trwa ładowanie...
d3lyaxr

Aborcja. Politycy niezdecydowani, a Polacy?

Od lat aborcja jest przedmiotem politycznych sporów. Niektórzy politycy głosują w Sejmie niezgodnie z linią własnej partii, inni w ogóle nie przychodzą. Jak sprawę widzą obywatele? Też są podzieleni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
12 stycznia odbył się protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych
12 stycznia odbył się protest przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3lyaxr

37 proc. Polaków opowiada się za liberalizacją ustawy antyaborcyjnej, a 15 proc. - za całkowitym zakazem usuwanie ciąży - wynika ze styczniowego sondażu oko.press.

Badanym przestawiono trzy wyjątki od zakazu aborcji - zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, ciężkie upośledzenie lub choroba płodu oraz pochodzenie ciąży z gwałtu - i zapytano o stosunek do ustawy antyaborcyjnej.

Okazuje się, że najwięcej osób - 43 proc. chce pozostawić ustawę bez zmian. W porównaniu z sierpniem 2017 roku, wzrósł odsetek osób, które chciałyby ustawę zaostrzyć. Różnica wynosi 4 punkty procentowe.

d3lyaxr

Zobacz też: "Fatalna decyzja". Publicysta nie zostawił na PO suchej nitki

Odpowiedzi w elektoratach

Jak wynika z sondażu, najbardziej liberalni w sprawie aborcji są wyborcy Razem (72 proc.). Za złagodzeniem ustawy jest też 51 proc. sympatyków Platformy Obywatelskiej i tyle samo członków elektoratu SLD.

d3lyaxr

Zmian nie chcą z kolei najczęściej wyborcy partii Wolność (54 proc.), Nowoczesnej (51 proc.) i Kukiz’15 (49 proc.).

Najwięcej zwolenników zaostrzenia ustawy jest natomiast w PiS (28 proc.). Choć i tak więcej - 40 proc. respondentów - wolałoby jej nie zmieniać. Za złagodzeniem ustawy opowiada się 26 proc.

Wykształcenie i miejsce zamieszkania robią różnicę

W grupach badanych o wykształceniu podstawowym, średnim i pomaturalnym oraz wyższym najwięcej osób nie chce zmian w ustawie antyaborcyjnej. Jedynie osoby z wykształceniem zawodowym częściej deklarują chęć złagodzenia ustawy.

d3lyaxr

W podziale na miejsce zamieszkania również widać różnice w poglądach. Osoby z miast od 20 do 100 tys. oraz od 100 do 500 tys. mieszkańców najczęściej opowiadają się za złagodzeniem ustawy. Pozostali badani - ze wsi, z miast poniżej 20 tys. oraz powyżej 500 tys. mieszkańców - są za tym, by ustawy nie zmieniać.

Źródło: oko.press

d3lyaxr

Podziel się opinią

Share

d3lyaxr

d3lyaxr
Więcej tematów