Polska95 lat temu urodził się "Wielki Kronopio"

95 lat temu urodził się "Wielki Kronopio"

Mija 95. rocznica urodzin Julio Cortazara, argentyńskiego pisarza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury Ameryki Łacińskiej. W pamięci wielbicieli jego twórczości pozostał Wielkim Kronopiem - w nawiązaniu do tytułu jednej z jego książek "Opowieści o kronopiach i famach".

95 lat temu urodził się "Wielki Kronopio"
Źródło zdjęć: © blog.spot.com.ve

26.08.2009 | aktual.: 26.08.2009 12:23

Wraz z wielkim pisarzem meksykańskim Carlosem Fuentesem, peruwiańskim Mario Vargasem Llosą oraz kolumbijskim Gabrielem Garcia Marquezem stał się symbolem światowego "boomu" literatury latynoamerykańskiej w latach 70-tych XX wieku.

Przełomowym wydarzeniem w twórczości Cortazara stało się w 1963 roku opublikowanie "Gry w klasy", powieści o oryginalnej konstrukcji, zrywającej z tradycyjnym sposobem narracji. Zyskała ona miliony czytelników na całym świecie i uznanie światowej krytyki. Książka zawiera refleksje o współczesnej cywilizacją. Mówi o alienacji młodych, wrażliwych i rozbudzonych intelektualnie ludzi w otaczającym ich świecie.

Utwory Cortazara to, między innymi, opowiadania: "Bestiarium", "Koniec zabawy", "Tajemna broń". W powieściach "Gra w klasy", "Model do składania", "Książka dla Manuela" Cortazar eksperymentuje z kategoriami czasu, przestrzeni, oraz burzy tradycyjną relację między narratorem a czytelnikiem. Z kolei opowiadania "Dla wszystkich ten sam ogień" i "Ośmiościan" zawierają elementy fantastyki. Pisarz jest też autorem esejów o zabarwieniu humorystycznym: "W osiemdziesiąt światów dookoła dnia" i "Ostatnia runda" oraz sztuk teatralnych. Jest też współautorem scenariusza na podstawie własnego opowiadania do filmu Michelangelo Antonioniego "Powiększenie".

Pisarz zmarł 12 lutego 1984 roku. W Polsce wydano wszystkie utwory Julio Cortazara, większość z nich w przekładzie Zofii Chądzyńskiej.

Julio Cortazar mieszkał większość życia w Paryżu. Tam też powstały jego najbardziej cenione utwory prozatorskie. Cortazar opuścił Argentynę w młodości z powodów politycznych. Mieszkając od 1951 roku w Europie wielokrotnie angażował się w poparcie dla rewolucji na Kubie i w Nikaragui oraz walkę z wojskowymi dyktaturami w Ameryce Łacińskiej. W 1973 roku wydał "Książkę dla Manuela", a pieniądze uzyskane z nagród za tę powieść przeznaczył w całości na pomoc dla Chilijczyków występujących przeciwko dyktaturze generała Augusto Pinocheta. Pisarz przeznaczył też na cele społeczne wpływy z praw autorskich za niektóre swoje książki.

Pisarz kilkakrotnie odwiedził Polskę, ostatni raz w 1979 roku. W pamięci wielbicieli jego twórczości pozostał Wielkim Kronopiem - w nawiązaniu do tytułu jednej z jego książek: "Opowieści o kronopiach i famach" - pełnym wrażliwości, fantazji i krytycznego stosunku do otaczającego go świata.

Julio Cortazar urodził się 26 sierpnia 1914 roku w Belgii, gdzie jego ojciec był pracownikiem argentyńskiej misji handlowej. Po powrocie do Argentyny wykładał literaturę i pisał pierwsze utwory poetyckie. W 1951 roku opuścił Argentynę i zamieszkał w Paryżu, gdzie zmarł w 1984 roku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)