90% Polaków twierdzi, że transplantacja narządów jest słuszna
90% Polaków uznaje, że idea transplantacji narządów jest słuszna. Przeciwnicy transplantacji stanowią zaledwie 4% badanych, o 3 pkt procentowe mniej niż w 2005 r. - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
21.06.2007 | aktual.: 21.06.2007 13:36
Wśród osób zgadzających się z ideą transplantacji narządów pobranych od zmarłych, aby ratować życie lub przywracać zdrowie innym, 63% wyraża tę opinię w sposób zdecydowany, a 27% umiarkowanie.
Zdecydowana większość Polaków (78%, wzrost o 4 pkt. procentowe w ostatnich dwóch latach) deklaruje gotowość do oddania swoich narządów po śmierci, a 51% badanych deklaruje swoją zgodę z pełnym przekonaniem. Sprzeciw w tej kwestii wyraża łącznie 13% Polaków, w tym 7% w sposób zdecydowany.
Z badań CBOS wynika, że wybór systemu prawnego, który powinien regulować pobieranie narządów, wyraźnie dzieli społeczeństwo.
Najbardziej liczna grupa (45%) respondentów uważa, iż narządy powinny być pobierane tylko od osób, które wyraziły na to zgodę za życia. Natomiast nieco mniej badanych (39%) opowiada się za modelem zgody domniemanej, opartym na braku sprzeciwu za życia.
60% ankietowanych nie wie, jakie prawo dotyczące pobierania narządów obowiązuje w kraju. 24% błędnie wskazuje, że jest to zasada wymagająca czynnego wyrażenia zgody, a tylko 16% odpowiada poprawnie, że jest to zasada zgody domniemanej.
Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 11-14 maja tego roku na 946-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.