Trwa ładowanie...
d228gmf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

9 ofiar dwóch zamachów w bazie ONZ

• Zginęło sześciu żołnierzy misji pokojowej ONZ i trzech wojskowych malijskich
• Zabici to ofiary dwóch zamachów terrorystycznych przeprowadzonych przez dżihadystów w bazie ONZ MINUSMA w Kidal oraz na drodze wiodącej do Timbuktu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flaga ONZ
Flaga ONZ (AFP, Fot: Fabrice Coffrini)
d228gmf

W bazie misji pokojowej ONZ w Kidal doszło w piątek do dwóch ataków rakietowych oraz - w przerwie między nimi - do wybuchu samochodu-pułapki. Rzecznik sekretarza generalnego ONZ podał wcześniej w piątek, że liczba rannych w ataku na misję Błękitnych Beretów sięga nawet 30.

W zasadzce w okolicach Timbuktu zginęło z kolei trzech żołnierzy malijskich, a dwóch zostało rannych.

Zdaniem szefa misji ONZ MINUSMA w Mali Mahamata Saleha Annadifa istnieje wyraźny związek pomiędzy obydwoma zamachami. "Doszło do nich 48 godzin po mojej pierwszej roboczej wizycie na północy kraju" - zaznaczył.

d228gmf

Za zamachami stoi najprawdopodobniej regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu (AQIM) - twierdzi agencja AFP.

Akty terroru w Mali potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Zapewnił, że "piątkowe ataki nie osłabią determinacji Narodów Zjednoczonych w udzielaniu wsparcia władzom i sygnatariuszom ubiegłorocznego porozumienia pokojowego w ich wysiłkach mających na celu osiągnięcie trwałego pokoju w tym kraju".

Mali jest państwem często wstrząsanym atakami terrorystycznymi. W listopadzie ub.r. doszło do ataku rakietowego na bazę ONZ w Kidal, w wyniku którego cztery osoby straciły życie, a 17 odniosło rany. Cztery dni przed tym wydarzeniem miał miejsce zamach na konwój misji pokojowej ONZ MINUSMA na północnym zachodzie kraju, gdzie w wyniku eksplozji zginął pracownik cywilny ONZ.

Mali pogrążyło się w chaosie w 2012 roku, kiedy powiązani z Al-Kaidą islamiści wykorzystali wojskowy zamach stanu w Bamako do zawłaszczenia separatystycznej rebelii Tuaregów i zajęcia pustynnej północy kraju.

Latem 2013 roku do Mali zostały skierowane siły ONZ mające pomóc w normalizacji sytuacji na północy kraju. W lipcu 2015 roku zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu działań wojennych sygnowane przez władze w Bamako oraz przywódców rebelii Tuaregów. (PAP)

d228gmf

Podziel się opinią

Share

d228gmf

d228gmf
Więcej tematów