88. rocznica Bitwy Warszawskiej
Radzymin był kluczowym miejscem na przedpolach Warszawy, gdzie w 1920 roku rozstrzygały się losy nie tylko niepodległej Rzeczpospolitej, ale i całej Europy - napisał prezydent Lech Kaczyński w specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości w 88. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
15.08.2008 | aktual.: 16.08.2008 03:42
W podwarszawskim Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko - Bolszewickiej odprawiono Mszę Świętą w intencji poległych za Ojczyznę.
Specjalne przesłanie od prezydenta Lecha Kaczyńskiego odczytał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin. Prawdziwym twórcą tego zwycięstwa byli żołnierze wojska polskiego - napisał prezydent. Nie ma większej chwały dla człowieka niż to, że w godzinie próby odpowiedział na wezwanie Ojczyzny, że służył innym swoim życiem i krwią - czytamy w liście.
Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przypomniał, że pod Radzyminem doszło do cudu, ponieważ zjednoczył się wysiłek narodu, geniusz wodza i dzielność żołnierzy. Stworzenie państwa Polskiego, które stało się zapleczem do walki o polskie granice - to był cud - podkreślił marszałek Sejmu.
Wicepremier Waldemar Pawlak mówił podczas uroczystości, że pola pod Radzyminem to miejsce wielkiej chwały narodu polskiego. To miejsce chwały Polaków Nieugiętych - mówił wicepremier. Waldemar Pawlak przypomniał, że 88 lat temu premier rządu ocalenia narodowego Wincenty Witos mówił, że potęgi, ani przyszłości państwa nie zabezpieczy żaden największy choćby geniusz, może to uczynić cały świadomy swych praw i obowiązków nardów.
W 1920 roku polska armia wyparła 3. i 15. armię radziecką za dolną Narew i w kierunku Ciechanowa. Polskie zwycięstwo nad wojskami sowieckimi, na prawie 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i uchroniło Europę przed atakiem bolszewików. Bitwa stoczona w dniach 12 - 25 sierpnia 1920 roku uznana została za 18 na liście przełomowych bitew świata.
Na cmentarzy żołnierzy Wojny Polsko - Bolszewickiej odprawiona została Msza Święta w intencji poległych za Ojczyznę. W homilii biskup polowy Tadeusz Płoski przypomniał historię walk, które rozegrały się na polach Radzymina. Biskup podkreślił, że była to jedna z największych bitew świata, tu było polskie Verdun i tu był "cud nad Wisłą".
Burmistrz Radzymina Zbigniew Piotrowski przypomniał, że tu, na polach Radzymina bije serce narodu. "Wiara i victoria" to dwa słowa, które w pełnej symbiozie występują zawsze razem. Bez wiary nie ma victorii i nie wyruszaj po zwycięstwo jeżeli nie wierzysz podkreślał Piotrowski. Jak zaznaczył burmistrz Radzymina to miejsce to "nie jest pomnik ku czci, tu bije serce narodu".
W uroczystościach na cmentarzu żołnierzy w Radzyminie wzięli udział: marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, wicepremier Waldemar Pawlak, minister obrony narodowej Bogdan Klich, szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor oraz przedstawiciele władz samorządowych regionu, żołnierze, kombatanci i mieszkańcy Radzymina.