83% Polaków obawia się skutków deficytu budżetowego
Zdecydowana większość Polaków - 83% uważa, że
deficyt budżetowy wpłynie na pogorszenie ich materialnych warunków
życia. Jedynie 8% badanych nie obawia się następstwa
niedoborów budżetowych - wynika z sondażu CBOS.
Skutków niedoboru w budżecie najmniej obawiają się najstarsi ankietowani, badani z wykształceniem podstawowym oraz renciści i emeryci. Według CBOS wynikać to może z faktu, iż w tej grupie wiele osób nie ma wyrobionego zdania.
Biorąc pod uwagę także odpowiedzi przeczące ("nie będzie miała wpływu"), okazuje się, że negatywny wpływ następstw kryzysu finansów publicznych na materialne warunki życia najrzadziej wymieniają przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji, badani z wyższym wykształceniem, respondenci o wysokich dochodach na osobę oraz ludzie młodzi.
Natomiast pogorszenia swojej sytuacji materialnej najczęściej obawiają się badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne, mieszkańcy dużych miast, pracownicy umysłowi niższego szczebla, pracownicy fizyczno-umysłowi i robotnicy wykwalifikowani.
Wśród wymienionych przyczyn powstania deficytu budżetowego badani najczęściej wskazują na złe zarządzanie pieniędzmi, zbyt duże ich marnotrawstwo, a także na przestępstwa gospodarcze, w tym również korupcję (po 87%).
Niemal taki sam odsetek respondentów sądzi, że do znacznie większych wydatków państwa niż przewidywał to rząd, przyczyniły się: niedostateczna kontrola pieniędzy wydawanych niezgodnie z celami, na które miały być przeznaczone oraz zbyt duże wydatki na administrację państwową (po 86%). (ag)