Polska800-letnie opactwo w Koprzywnicy odzyska świetność

800‑letnie opactwo w Koprzywnicy odzyska świetność

Przywrócenie dawnej świetności zespołowi klasztornemu pocysterskiego opactwa w Koprzywnicy (Świętokrzyskie) to główny cel nowo powstałego koprzywnickiego Stowarzyszenia 800-lecia Opactwa Cysterskiego "Ku przyszłości" - poinformował prezes stowarzyszenia Marek Jońca.

23.11.2005 | aktual.: 23.11.2005 21:21

Obchody jubileuszu opactwa w Koprzywnicy odbędą się w 2007 roku. Stowarzyszenie chce pomóc miejscowej parafii zaadaptować późnoromański klasztor cysterski na dom rekolekcyjno-wypoczynkowy dla 50-60 osób i urządzić w otaczającym go ogrodzie boiska sportowe i tereny rekreacyjne. Z kolei w pocysterskiej szkole zamierza otworzyć hospicjum - powiedział Jońca.

W odnowionym już kapitularzu (główna sala klasztoru) stowarzyszenie zorganizowało niedawno konferencję, podczas której przypomniano historię Koprzywnicy i dzieje opactwa do kasaty zakonu w 1819 r. Spotkaniu towarzyszyła wystawa pocysterskich zabytków - ornatów, naczyń liturgicznych, starych krzyży, pergaminów, mszałów i innych przedmiotów religijnych, które mają być wyeksponowane na stałe w odrestaurowanym armarium, czyli w dawnej zakrystii.

Jak zapowiedział Jońca, zgodnie z planami parafii św. Floriana - spadkobierczyni pocysterskiego mienia, ambicją stowarzyszenia jest uczynienie z Koprzywnicy atrakcyjnego miejsca odwiedzin dla młodzieży i turystów, zwłaszcza podróżujących na trasie Kraków-Sandomierz-Lublin. W tym celu powołana ma być fundacja i pozyskiwane będą fundusze unijne na rewitalizację opactwa.

Proboszcz parafii św. Floriana ks. Jerzy Burek podkreśla, że w przyklasztornym kościele nie tylko można podziwiać unikatową architekturę z XIII wieku, ale także rzadkie malowidła i inne zabytki sztuki sakralnej.

Cystersi zostali sprowadzeni do Polski z Francji w XII wieku w ramach ruchu odnowy życia monastycznego. Najstarsze polskie opactwa cysterskie powstały m.in. w Jędrzejowie i Wąchocku. W 1207 roku konsekrowano cysterski kościół w Koprzywnicy. Zakon szerzył ascezę i krzewił wysoką kulturę rolną Europy zachodniej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)