80 tys. ofiar Holokaustu dostanie odszkodowania
80 tys. Żydów z Europy Wschodniej, pominiętych dotychczas przy wypłacie odszkodowań dla ofiar Holokaustu, otrzyma pomoc finansową. Umowę w tej sprawie podpisali minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i szef Jewish Claims Conference - Julius Berman.
- Niemcy uznały po raz kolejny swoją historyczną odpowiedzialność - powiedział Schaeuble w czwartek podczas uroczystości podpisania umowy z reprezentującą odszkodowawcze roszczenia Żydów Jewish Claims Conference (JCC) w Muzeum Żydów w Berlinie.
Porozumienie przewiduje po raz pierwszy jednorazową zapomogę w wysokości 2 556 euro dla około 80 tys. Żydów, którzy przetrwali nazistowską okupację na terenie Europy Wschodniej. Jak wyjaśnia agencja AP, pomoc otrzymają osoby, które w czasie wojny uciekły przed niemiecką armią na Wschód i osiedliły się na terenie ówczesnego Związku Radzieckiego.
Ofiary Holokaustu, które przez co najmniej trzy miesiące były więzione w obozie koncentracyjnym lub getcie, a także Żydzi, którzy przez co najmniej pół roku ukrywali się na terenach okupowanej przez III Rzeszę Europy Wschodniej, uzyskują prawo do miesięcznej renty w wysokości 300 euro - czytamy w oświadczeniu prasowym ministerstwa finansów w Berlinie.
Niemiecki rząd zapewni ponadto fundusze na pomoc dla 100 tys. osób wymagających ze względu na zaawansowany wiek lub stan zdrowia stałej opieki domowej.
W rozmowie z berlińskim radiem Inforadio minister powiedział w czwartek rano, że w Europie Wschodniej i dawnym Związku Radzieckim jest nadal wielu ludzi, którym do tej pory nie przysługiwało prawo do odszkodowań. - Zbrodnia Holokaustu była tak niewyobrażalnie wielka, że nie znamy tożsamości wszystkich zamordowanych osób ani wszystkich uprawnionych, więc trzeba to stale dostosowywać - dodał Schaeuble.
W podpisanej 10 września 1952 roku w Luksemburgu umowie RFN zobowiązał się do zwrotu majątku i wypłacenia odszkodowań ofiarom Holokaustu. Pierwsze 3 mld marek niemieckich przeznaczono na integrację żydowskich uciekinierów z Niemiec w Izraelu.
Od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku niemieckie ministerstwo finansów oraz JCC prowadzą co roku negocjacje w celu dostosowania ustaleń do aktualnych potrzeb poszkodowanych. Jak podaje AP, w minionych 60 latach Niemcy wypłaciły żydowskim ofiarom Holokaustu świadczenia w łącznej wysokości 70 mld euro.
Według szacunków Konferencji, na całym świecie żyje jeszcze ok. pół miliona ofiar Holokaustu.