Polska80. rocznica ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem państwowym

80. rocznica ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego hymnem państwowym

Sejm uczcił w czwartek 80. rocznicę
ogłoszenia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem państwowym.

Od osiemdziesięciu lat Mazurek Dąbrowskiego, pieśń bliska sercu każdego Polaka, jest oficjalnie hymnem Państwa Polskiego. Od ponad dwustu lat towarzyszyła naszej walce o wolność i niepodległość, dodawał otuchy i wiary, zachęcała do trwania Narodu pomimo braku własnego państwa - podkreślono w uchwale.

Wyrażono w niej także przekonanie, że pieśń "Jeszcze Polska nie zginęła..." "nadal w najwyższym stopniu kształtuje polski patriotyzm i stanowi wyraz naszego przywiązania do ojczyzny".

Mazurek Dąbrowskiego, czyli "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech" został napisany przez Józefa Wybickiego w Reggio we Włoszech, między 16 a 19 lipca 1797 roku. W tym czasie, po wydaniu przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odezwy do rodaków, do Włoch przybywali Polacy, by służyć u boku Napoleona, który - jak wierzyli - pomoże im odzyskać utraconą ojczyznę. W szeregach polskich Legionów stanęło wtedy ok. 7 tysięcy żołnierzy.

Mazurek Dąbrowskiego cieszył się od początku dużą popularnością, zwłaszcza w okresie powstań narodowych. Po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej, 17 października 1926 roku, został zatwierdzony oficjalnie przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako hymn państwowy.

W porównaniu z oryginałem nastąpiły w nim jednak pewne zmiany tekstowe: rym "nie umarła - wydarła", zastąpiono "nie zginęła - wzięła"; do pierwotnych 4 zwrotek dodano dwie oraz wygładzono tekst stylistycznie. Po II wojnie światowej władze komunistyczne pozostawiły Mazurek Dąbrowskiego w nie zmienionej formie, a w 1980 roku jego tekst i zapis nutowy znalazł się w Ustawie Sejmowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)