80. rocznica II wojny światowej. Marszałek Elżbieta Witek w Berlinie: "Barbarzyństwo"

- 1 września 1939 roku rozpoczął epokę planowanego i przemyślanego barbarzyństwa, które różniło się od okrucieństwa znanego z wieków poprzednich - powiedziała w stolicy Niemiec marszałek Sejmu.

80. rocznica II wojny światowej. Marszałek Elżbieta Witek w Berlinie: "Barbarzyństwo"
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Sascha Steinbach
Michał Wróblewski

Elżbieta Witek reprezentowała Polskę podczas wspólnych uroczystości polsko-niemieckich na placu Askańskim w Berlinie. W obchodach brał też udział przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

Jak mówiła marszałek Sejmu w Niemczech: - Dzień 1 września 1939 roku wydawał się zarówno wówczas, jak i wiele lat po tym, ukoronowaniem nieodwracalnego antagonizmu polsko-niemieckiego, w którym Polsce przypadła rola strony pokonanej, uciemiężonej, poddanej niewyobrażalnej okupacji, łącznie z wyniszczeniem narodu polskiego, a zwłaszcza jego obywateli pochodzenia żydowskiego.

Jak przypominała Witek, "barbarzyństwo, z jakim uderzono na Polskę militarnie, następnie kontynuowane w polityce okupacyjnej, nie było klasycznym, spontanicznym okrucieństwem wieków poprzednich". - Dzień 1 września 1939 roku był zapowiedzią nowej epoki - barbarzyństwa planowego, przemyślanego i dobrze zorganizowanego. Polityka okupacyjna i eksterminacyjna pozbawiła życia 6 mln obywateli polskich - rozwinęła swoją myśl polityk PiS.

Jak zaznaczyła: - Rok 1945 przyniósł bezwarunkową kapitulację Niemiec, nie oznaczał jednak zwycięstwa Polski, która mimo olbrzymiej daniny krwi, przelewanej na wszystkich frontach oraz w katowniach hitlerowskich i sowieckich, mimo formalnego statusu państwa ze zwycięskiego obozu, znalazła się w sowieckiej strefie wpływów.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (218)