Trwa ładowanie...
d2zvufv
sondaż
+1
28-04-2006 13:25

80% Polaków popiera członkostwo w UE

W dwa lata po przystąpieniu Polski do Unii
Europejskiej, 80% Polaków popiera członkostwo naszego kraju
we Wspólnocie, a tylko 11% jest mu przeciwna - wynika z
najnowszego sondażu CBOS.

d2zvufv
d2zvufv

Od maja 2004 r. odsetek zwolenników obecności Polski w UE wzrósł o 16 pkt procentowych, a odsetek przeciwników integracji zmniejszył się o 18 punktów.

Rośnie też liczba osób pozytywnie oceniających bilans korzyści z obecności w Unii. 54% ankietowanych uważa, że przynosi ona Polsce więcej zysków niż strat; według badania z sierpnia 2004 roku, sądziło tak 39% respondentów. Przeciwnego zdania jest 18% badanych; w sierpniu 2004 roku uważało tak 30% badanych.

36% badanych deklaruje, że członkostwo Polski w UE przyniosło im osobiście więcej korzyści niż strat (w sierpniu 2004 roku to samo deklarowało 24% badanych). 16% twierdzi, że doświadczyło osobiście więcej negatywnych skutków obecności Polski w Unii (w sierpniu 2004 roku uważało tak 31% badanych)

Zdaniem 27% dzięki rozszerzeniu UE Polska zyskuje więcej niż stare kraje członkowskie Unii (w sierpniu 2004 uważało tak 19%). Przeciwnego zdanie jest 37% badanych (w sierpniu 2004 roku - 43%).

d2zvufv

Według CBOS, najlepiej skutki integracji z UE oceniają osoby dobrze wykształcone i dobrze sytuowane, mieszkańcy dużych miast oraz ludzie młodzi.

Korzystny wpływ integracji na stan polskiej gospodarki zauważa obecnie 57% Polaków, o 10 punktów więcej niż przed rokiem. Polepszenie stanu polskiej gospodarki dopiero teraz zaczyna się przekładać - w odczuciu społecznym - na poprawę materialnych warunków życia Polaków. Więcej osób zauważa pozytywny (30%) niż negatywny (23%) wpływ integracji na poziom życia.

Zdaniem 59% ankietowanych członkostwo w UE pozytywnie wpłynęło na funkcjonowanie indywidualnych gospodarstw rolnych w Polsce; przeciwnego zdania było 16% badanych.

47% dostrzega korzystny wpływ obecności w UE na funkcjonowanie przedsiębiorstw prywatnych; inaczej uważa 15% W ocenie 32% członkostwo w Unii miało raczej korzystny wpływ na przedsiębiorstwa państwowe; 21% jest przeciwnego zdania.

d2zvufv

Do pozytywnych efektów integracji Polacy najczęściej zaliczają: większe możliwości podejmowania pracy w krajach unijnych (39% wskazań), otwarte granice (24%), korzyści dla rolnictwa (19%) oraz napływ pieniędzy z funduszy unijnych (7%).

10% twierdzi, że Polska nie ma żadnych korzyści z obecności w UE. Przed rokiem uważało tak 17% badanych. 35% badanych nie potrafi wymienić żadnych niekorzystnych skutków integracji, a 20% twierdzi, że nie ma żadnych negatywnych jej następstw.

Pozostali jako negatywny skutek przystąpienia do UE wymieniają głównie wzrost cen (7% - o 22 punkty procentowe mniej niż przed rokiem), straty rolników (6%), konkurencja ze strony zachodnich firm (6%), konieczność dostosowywani do norm unijnych (5%), opuszczanie Polski przez fachowców (3%).

d2zvufv

Po 3% respondentów do niekorzystnych skutków akcesji Polski do Wspólnoty zaliczyło m.in. brak poprawy na rynku pracy, wzrost biurokracji, nierówne traktowanie wszystkich członków Unii, dominację wielkich państw oraz niekorzystne skutki dla obyczajowości, moralności, religii i wzrost przestępczości. Wysokie koszty członkostwa i wysokie wpłaty do budżetu UE wskazało jako wadę 2% badanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej 1025 dorosłych mieszkańców Polski.

d2zvufv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvufv
Więcej tematów