80 kilometrów rakotwórczej rzeki
Toksyczne
chemikalia, płynące rzeką Sungari, dotarły do miasta
Harbin na północy Chin. Jak podaje internetowy portal BBC,
powołując się na informacje ze źródeł lokalnych, plama benzenu ma
długość około 80 kilometrów.
Sungari jest głównym źródłem zaopatrzenia Harbinu w wodę pitną. Podobnie stąd m.in. czerpana jest woda na potrzeby mieszkańców położonego nad Amurem rejonu rosyjskiego Chabarowska.
Poziom benzenu w Sungari przekracza 108 razy dopuszczalne krajowe normy - potwierdził chiński urząd ds. ochrony środowiska.
Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewniło w czwartek, że będzie informować na bieżąco stronę rosyjską o sytuacji na rzece Sungari.
Chińskie władze przyznały w środę, że 13 listopada w wyniku wypadku w zakładach petrochemicznych na północy kraju poważnie zanieczyszczone trującymi związkami chemicznymi - w tym używanym w przemyśle silnie rakotwórczym benzenem - zostały wody rzeki Sungari, wpadającej do Amuru. Wywołuje to poważne zaniepokojenie sąsiedniej Rosji.
Z powodu skażenia Sungari niemal pięciomilionowy Harbin na północnym wschodzie Chin od poniedziałku pozostaje bez wody - butelkowaną wodę pitną przywozi się tam z innych chińskich miast. W Harbinie zamknięto szkoły - wielu mieszkańców wyjechało z miasta.
Sytuacja na Sungari a także ogólne kwestie ochrony środowiska były w czwartek rano tematem nadzwyczajnego posiedzenia rządu chińskiego.
Wypadek w zakładach w Jilin może też zagrozić mieszkańcom całego rosyjskiego dorzecza Amuru. Według agencji ITAR-TASS, najbardziej zagrożone są tereny Żydowskiego Obwodu Autonomicznego w Kraju Chabarowskim. Wprowadzono tam już ścisłą kontrolę ujęć wody pitnej w związku z obawami, że toksyczne związki chemiczne mogą wraz z wodami Sungari spowodować skażenie wód Amuru.
Rosyjskie źródła sądzą, że zatruta benzenem woda dotrze do Amuru (do którego wpływa Sungari) prawdopodobnie w czasie weekendu.
Benzen jest substancją silnie toksyczną i rakotwórczą. W przemyśle stosowany jest bardzo często - w tym do produkcji tworzyw sztucznych, włókien syntetycznych, barwników, detergentów, pestycydów itd.