Trwa ładowanie...

8. rocznica tragedii smoleńskiej. Wiemy, ile kosztowało zabezpieczenie obchodów

3478 funkcjonariuszy - w tym 1144 policjantów z jednostek policji z kraju - zabezpieczało obchody 8. rocznicy tragedii smoleńskiej. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, koszty poniesione przez policję w związku z operacją pod kryptonimem "Rocznica 2018" wyniosły łącznie 180 tys. zł.

8. rocznica tragedii smoleńskiej. Wiemy, ile kosztowało zabezpieczenie obchodówŹródło: WP.PL, fot: WP
d1no4y1
d1no4y1

Informacje te pochodzą z odpowiedzi, jakiej udzielił Komendant Główny Policji posłowi Cezaremu Tomczykowi. Polityk PO wystosował w połowie maja zapytanie w tej sprawie. Wirtualna Polska jako pierwsza publikuje koszty zabezpieczenia obchodów 8. rocznicy tragedii smoleńskiej.

Ze 180 tys. zł - bo tyle kosztowała operacja nazwana przez policję "Rocznica 2018" - opłacono m.in. koszty zakwaterowania funkcjonariuszy, wyżywienia, paliwa oraz delegacji służbowych.

Znaczną część tej kwoty przeznaczono rzecz jasna na - jak informuje policja - "zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego uczestnikom uroczystości i zgromadzeń, a także osobom postronnym". 10 kwietnia 2018 r. odbyło się - wedle pisma, którym dysponuje WP - pięć takich zgromadzeń.

Poniżej publikujemy całe pismo w tej sprawie:

Odpowiedź Komendanta Głównego Policji na zapytanie posła Cezarego Tomczyka WP.PL
Odpowiedź Komendanta Głównego Policji na zapytanie posła Cezarego Tomczyka Źródło: WP.PL, fot: Wirtualna Polska

Od października 2015 r. do lutego 2018 r. w zabezpieczanie miesięcznic zaangażowanych było blisko 32 tys. policjantów, a koszt ich pracy wyniósł 2,6 mln zł. Dane te - jak podkreślała policja w odpowiedzi na zapytanie Cezarego Tomczyka - dotyczyły również zabezpieczeń innych wydarzeń organizowanych w tym samym czasie na terenie Warszawy. Polityk PO publikując kilka tygodni temu pismo od Komendanta Głównego Policji stwierdził, że za czasów rządów PO miesięcznice ochraniało ok. 100 policjantów, a za czasów rządów PiS było to ok. 1,5-2 tys. funkcjonariuszy.

d1no4y1

Uroczystości 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2018 r. należały do najdroższych. Trwały 14 godzin. Rozpoczęły się o godz. 8 od mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie złożono kwiaty w kwaterze smoleńskiej na warszawskich Powązkach. Po godz. 15 rozpoczęły się uroczystości z udziałem władz państwowych na pl. Piłsudskiego, gdzie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz kamień w miejscu, w którym stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego. Wieczorem prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że we wtorek odbyła się ostatnia miesięcznica smoleńska z "marszem pamięci".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1no4y1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1no4y1
Więcej tematów