Trwa ładowanie...
Anna Piątkowska-Borek
08-05-2020 15:28

8 maja: uroczystość św. Stanisława. Kim był patron Polski?

8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski. Kim był Stanisław ze Szczepanowa? I jak w tym roku, w czasie pandemii koronawirusa, zostanie zorganizowana uroczystość św. Stanisława?

8 maja: uroczystość św. Stanisława. Kim był patron Polski?Źródło: Getty Images
duwe3gp
duwe3gp

Stanisław ze Szczepanowa urodził się ok. 1030 roku. Szkolił się najpierw w Gnieźnie, później za granicą (we Francji lub w Belgii). Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, "zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski, pracował także w kancelarii panującego ówcześnie biskupa krakowskiego Lamberta, który wyznaczył go na swego następcę. Po śmierci Lamberta obrany został ordynariuszem diecezji, a w 1072 - za zgodą księcia Bolesława Śmiałego - został konsekrowany na biskupa krakowskiego”.

To właśnie biskup Stanisław sprowadził do Polski legatów rzymskich i zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską, wspierał również powstawanie i umacnianie klasztorów benedyktyńskich, które miały być ośrodkami ewangelizacyjnymi.

Niestety, w pewnym momencie między biskupem Stanisławem a królem Bolesławem Śmiałym rozpoczął się konflikt. Od początku historycy sprzeczają się na jego temat. Kronikarz Gall Anonim wspominał o zdradzie króla, natomiast Wincenty Kadłubek sugerował bunt przeciw królowi z przyczyn moralnych (Stanisław ze Szczepanowa ostro krytykował bowiem niemoralne życie króla Bolesława Śmiałego, a także jego surowość i brutalność wobec poddanych). Ta druga teoria jest bardziej prawdopodobna.

Bunt biskupa zakończył się jego śmiercią. Stanisław ze Szczepanowa został zabity na polecenie króla podczas odprawiania Mszy Świętej, 11 kwietnia lub 8 maja 1079 roku w kościele św. Michała na Skałce w Krakowie. Jego ciało zostało poćwiartowane. 10 lat później jego zwłoki zostały przeniesione i złożone na Wawelu. Wtedy rozpoczął się kult biskupa Stanisława.

duwe3gp

Uroczystość św. Stanisława – od kiedy ją obchodzimy?

8 września 1253 roku Stanisław ze Szczepanowa został kanonizowany przez papieża Innocentego IV. Co ważne, kult św. Stanisława miał niebagatelne znaczenie dla mieszkańców ziem polskich w czasie rozbicia dzielnicowego. Jak podaje ekai.pl, w 1595 roku papież Klemens VIII* rozszerzył liturgiczną uroczystość św. Stanisława* na cały Kościół.

W 1963 roku papież Jan XXIII ustanowił św. Stanisława* pierwszorzędnym patronem Polski*. Patronuje on zatem Polsce wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski.

Uroczystość św. Stanisława w czasie epidemii koronawirusa

Co roku w pierwszą niedzielę po święcie św. Stanisława odbywa się procesja z relikwiami biskupa z Katedry Wawelskiej do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce. W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, procesji nie będzie.

10 maja w Katedrze Wawelskiej odbędzie uroczysta Msza Święta, która będzie transmitowana przez Program Pierwszy Telewizji Polskiej. Z kolei w środę 13 odprawiona zostanie Msza Święta w kościele na Skałce.

duwe3gp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duwe3gp
Więcej tematów