Trwa ładowanie...
d1hekq2
08-05-2013 07:45

8 maja - Dzień Zwycięstwa. Dla Polaków był zamianą nazizmu na komunizm

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony w rocznicę podpisania aktu kapitulacji Niemiec. Tylko Rosja świętuje 9 maja. Udział w uroczystościach związanych z rocznicą zakończenia II wojny światowej to główny punkt programu drugiego dnia wizyty Bronisława Komorowskiego we Francji. Prezydent spotka się także z Polonią.

d1hekq2
d1hekq2

Pod Łukiem Tryumfalnym prezydenci Francji i Polski złożą wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystościach udział weźmie poczet sztandarowy kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Bronisław Komorowski podziękował gospodarzom za zaproszenie do udziału w tej ceremonii podkreślając, że gest ten ma też znaczenie jeśli chodzi o przyszłość. - To będzie także ilustracja naszej wspólnej woli zacieśnienia współpracy w obszarze bezpieczeństwa i obrony - mówił polski prezydent.

Dzień Zwycięstwa

Polska dopiero od lat 90. obchodzi Dzień Zwycięstwa wraz z cała Europą.

Dla Polaków 8 maja nie oznaczał końca totalitaryzmu. Wraz z zakończeniem wojny rozpoczęła się okupacja gospodarcza i polityczna Związku Radzieckiego - mówi doktor Jacek Zaleśny z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jedna okupacja została zamieniona na inną, czyli z punktu widzenia narodu zmiana miała miejsce, ale nie była zmianą jakościową.

d1hekq2

Akt kapitulacji Niemiec był początkiem nowego podziału sił w Europie i na świecie. Od wielu miesięcy trwały polityczne porozumienia, ale tam gdzie stacjonowały wojska radzieckie i gdzie wypierano wojska niemieckie było coraz bardziej oczywiste, że będzie to strefa wpływów Związku Radzieckiego tłumaczy politolog.

Tylko Związek Radziecki, a teraz Rosja świętuje Dzień Zwycięstwa 9 maja. To Józef Stalin nie uznał kapitulacji Niemiec i kilka godzin później, ponownie doszło do podpisania tego dokumentu - zaznacza doktor Jacek Zaleśny. Chodziło o uroczyste pokazanie się w Berlinie, żeby widać było wielkie zwycięstwo i żeby móc to celebrować.

Koniec działań wojennych wyznaczono 8 maja 1945 roku na godzinę 23.01.

Bezwarunkowy akt kapitulacji był końcem wojny, choć działania wojenne trwały jeszcze w wielu miejscach. W Europie rodził się nowy układ sił - podkreśla doktor Maciej Raś politolog z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wówczas III Rzesza była okupowana przez koalicję i wówczas kreował się nowy porządek świata.

d1hekq2

Obchody Dnia Zwycięstwa w Polsce choć odbywają się, nie mają rangi święta i są niemal niezauważalne. Żadna z partii politycznych także lewica nie jest szczególnie zainteresowana Dniem Zwycięstwa - dodaje doktor Maciej Raś. Polscy politycy uważają tą datę za trudną - jakakolwiek interpretacja 8 maja może wywołać reakcję krytyczną.

II wojna światowa trwała sześć lat, uczestniczyły w niej 72 państwa. Według różnych szacunków zginęło od 40 do 60 milionów ludzi, którzy polegli lub zostali zamordowani.

d1hekq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hekq2
Więcej tematów