76 zatrzymanych podczas demonstracji w Londynie

Brytyjska policja zatrzymała 76 osób podczas demonstracji, której uczestnicy zablokowali centrum handlowe w Londynie. Demonstranci solidaryzowali się z uczestnikami protestów przeciwko brutalności policji w Stanach Zjednoczonych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Demonstracja w Londynie
Demonstracja w Londynie (AFP, Fot: LEON NEAL)
WP

Według BBC setki ludzi zablokowały w środę centrum handlowe Westfield w zachodnim Londynie, organizując tzw. die-in, czyli protest, którego uczestnicy kładą się na ziemi i udają martwych.

Demonstranci trzymali transparenty z napisami przypominającymi te, które pojawiają się podczas protestów w USA: "Życie czarnoskórych ma znaczenie" i "Ręce do góry!".

Demonstracja miała charakter pokojowy. Policja twierdzi, że wzięło w niej udział ok. 600 osób.

WP

Protesty w USA

Od dwóch tygodni w różnych miastach w USA organizowane są wielotysięczne demonstracje, których uczestnicy potępiają zabicie czarnoskórych Amerykanów przez białych policjantów w ciągu ostatnich miesięcy. Chodzi o 43-letniego Erica Garnera uduszonego 17 lipca w Nowym Jorku oraz 18-letniego Michaela Browna, który zmarł na atak serca podczas zatrzymania przez policję 9 sierpnia w Ferguson.

Protestujący sprzeciwiają się decyzji władz o niewysunięciu zarzutów wobec dwóch funkcjonariuszy policji. Te decyzje odbijają się echem w brytyjskiej stolicy, gdzie zabicie przez policjantów w niejasnych okolicznościach Marka Duggana w sierpniu 2011 roku wywołało zamieszki.

Zobacz również wideo:

WP

Francja: śmierć ekologa przyczyną demonstracji

WP
WP